Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Бокова можеше да оглави ООН, България допусна катастрофална грешка и нанесe огромни вреди

06 октомври 2016, 19:30 часа • 4517 прочитания

Бокова имаше шансове да оглави ООН и бе най-добрата жена-кандидатка. България допусна огромна грешка. Да се хвърли Кристалина Георгиева в състезанието на толкова късен етап си беше политическа катастрофа.

Това казва пред "Дойче веле" политоложката Йохана Даймел.

На въпроса "нямаше ли да е по-добре за България да издигне само един кандидат" Даймел отговоря: Просто ми взимате от устата един от аргументите, които исках да изтъкна. Мисля, че това, което се случи, е политическа катастрофа. Във външнополитическо отношение беше нанесена голяма вреда - както за самата България, така и за ЕС и за еврокомисарката Кристалина Георгиева. А единствената, която може да се радва - независимо, че в крайна сметка отпадна, е г-жа Бокова, защото тя се представи най-добре от всички кандидатки. Допусната беше огромна политическа грешка. Най-късно през май - след като АБВ напусна коалиционното правителство - трябваше да се помисли дали София да подкрепя и по-нататък г-жа Бокова, която всъщност имаше добри шансове, или пък да се избере нов кандидат. Да се хвърли г-жа Георгиева в състезанието на толкова късен етап си беше - тук ще се повторя - политическа катастрофа.

Според нея подкрепата на българското правителство е от значение. "Разбира се, че /подкрепата, бел.ред./ играе роля, когато става дума за кандидатура за един толкова висок пост. Бих казала дори за най-високия пост в света изобщо. И когато тази кандидатура не получава подкрепа дори от собствената си страна, това е просто катастрофално. А и най-късно през септември се видя, че португалецът Антонио Гутереш получава по-добри оценки и има по-добри шансове за успех. И тогава изведнъж, на толкова късен етап, да се обърнеш срещу собствената си кандидатка и да изпратиш на нейно място нова - какво е това? Независимо, че Георгиева се ползваше с подкрепата на Меркел, беше ясно, че след като Германия няма постоянно място в Съвета за сигурност на ООН, подкрепата на Франция за Гутереш е многократно по-важна от германската позиция. Казано накратко: разбира се, че подкрепата на собствената страна е много важна. Да, България е малка страна, но тя е значима, защото през 2017 година ще поеме ротационното председателство на ЕС. Тогава всички очи ще бъдат обърнати именно към нея, а и г-жа Георгиева не е кой да е - тя е вицепредседател на Еврокомисията. Така че наистина бяха нанесени огромни вреди.

На въпроса "какво въздействие са оказали напрегнатите отношения между Европейската народна партия и европейските социалисти" Даймел казва следното: Това, разбира се, изигра роля, но да се залага на г-жа Георгиева само защото евентуално тя ще се ползва с подкрепата на ЕНП - т.е. на консерваторите - е недостатъчно и вече видяхме потвърждението. Светът не се състои само от консерватори, а г-жа Бокова беше постигнала вече относително добри резултати. В последното гласуване видяхме, че тя се справи значително по-добре. Именно тя се оказа най-добрата жена-кандидатка. И имаше шансове да стане онази желана от всички кандидатка от Източна Европа, която да заеме този висок пост.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес