Държава вече отпусна 6 млрд. лева за важни общински проекти – и много малко от тях са за ВиК проекти. Липсват такива проекти – това заяви служебният екоминистър инж. Петър Димитров.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
При над 70% загуби по водопреносната мрежа в Плевен е "абсолютно нелогично" местната болница да инвестира в собствен водоизточник, според Димитров. За тази година от държавната помощ от 6 млрд. лева за Плевен за тази година са предвидени 50 млн. лева, а за общо следващите 3 години – 150 млн. лева. Нито един проект, с който е кандидатствано за тези пари, не е ВиК, заяви Димитров пред bTV.
По думите му, парите "не са бетонирани" в смисъл, че за проектите вече са подписани договори. Препоръчахме на местната власт да смени приоритетите си, настоя служебният екоминистър.
Още: Спа столицата на България на воден режим
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Не е изненада, че 80 000 души живеят с вода 3-4 часа на ден. Защото Плевен разчита на водохващане само при река Черни Осъм, а резервното водохващане е от група кладенци, основният от които е при Биволаре, обясни Димитров. Там водата е идвала от "един наистина огромен язовир, който сега е нива. Вода не стига поради прекъсване на водоподаването. Положението в цялата страна е едно и също", подчерта Димитров, който поясни, че е унищожена системата за хидромелиорации. Към 2000 г. държавното предприятие "Напоителни системи" ЕАД управлява 235 напоителни системи, които са проектирани да обслужват над 740 000 ха поливни площи. Хидромелиоративната инфраструктура включва 168 язовира и водоема с общ капацитет от 3,1 милиарда кубични метра вода, 168 напоителни помпени станции, 6 435 км открита канална мрежа и 9 269 км подземни тръбопроводни мрежи. Само че след това, по думите на Димитров, държавата изоставя тази структура, защото не я счита за приоритетна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
"Събирал съм дъждовна вода, добре че никой не ме снима тогава. За този режим всичко е било предвидимо" - с тези думи Димитров потвърди, че и той, и семейството му страдат от водния режим в Плевен, защото той е родом от там.
Още: Удължават водния режим в Ловеч
Язовир "Черни Осъм"
За язовира Димитров потвърди, че държавата е възложила осъвременяване на проекта за язовир. Той е безалтернативен, подчерта той. И не отговори с конкретика какво ще се прави 10 години, докато се построи (евентуално) съоръжението - Още: Липсата на вода в Плевен: За да има истински, чакайте 10 години - послание
Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд
Още: Кой има имен ден днес, 21 декември 2024 г. Честито!
72% по-малък е средният речен оток през тази година спрямо миналата, а последните 4 години се водят суша. Вода има, но трябва да се ползва ефективно, не може да се прахосва. За напояване също - това трябва да стане държавна политика. В миналото напоителната и водоснабдителната система са работили в синхрон и не сме имали проблеми, обясни Димитров.
62% са пълни общо 12 язовира в България, ползвани за питейно-битови нужди. Язовир "Тича" и язовир "Камчия" обаче са под 50%, около 45%, язовир "Асеновец", който се ползва за подаване на вода в Сливен - също. При язовир "Тича" има осигурен резерв, воден цикъл - но трябва да се отчете много ниската ефективност. Официалните загуби на вода от ВиК Шумен след 90 млн. лева инвестиация са 83%, заяви служебният екоминистър. "Изключително безотговорно от страна на ВиК-оператора", добави той. Димитров каза, че Варна има алтернативни източници на вода, но за Бургас водоснабдяването на язовир "Камчия" е без алтернатива.
За същите загуби заговори Димитров за Сливен, но там имало 100% алтернатива. 82% са загубите в Перник - за 5 години, след водната криза там, нищо не се предприе, каза още екоминистърът. На въпрос дали прокуратурата се занимава с тези проекти, с такива гигантски загуби на вода, отговорът беше: Нямам информация.
Още: България е жадна: Мрачни данни за водата у нас през 2024 г.