Европейската комисия няма да глоби България заради случая с ветропарковете в района на Калиакра. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) пред Нова телевизия.
Още: Тази нощ: Спират движението по част от магистрала "Струма"
Още: Съюзникът на Хитлер, когото нарекохме освободител (ВИДЕО)
В средата на месеца срещу страната ни бе стартирана съдебна процедура, тъй като се оказа, че е разрешила строеж на вятърни турбини на миграционния път на застрашени видове птици.
Проектът на ветропарковете край Калиакра се движи от „Уинд Енерджи” и включва 95 вятърни перки, както и още 150 обекта, включително ваканционно селище. Според ЕК той е в рамките на защитена територия и не е отчетено, че ще влияе на миграцията на прелетни птици. Очаква се ЕК да внесе делото в Европейския съд през следващия месец. Зад проекта стои бившият председател на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров
Разрешението за изграждането на парка край Калиакра е дадено през миналата година от РИОСВ-Варна. По-късно тогавашният министър Нона Караджова го отменя, но инвеститорът обжалва. Административният съд не зачита държавната заповед и приема решението на РИОСВ за меродавно
Още: Георги Тошев за документалния филм "Лили": Зрителите имат нужда от по-обективна истина
Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор
Всъщност преди близо месец при представянето на отчета за 100 дни дейност екоминистърът Искра Михайлова обяви, че срещу България са започнати 14 наказателни процедури от страна на Европейската комисия заради нарушения в сферата на околната среда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Променят движението в двете тръби на тунел „Железница“ на АМ „Струма“
Още: След смъртта на папата: "България излиза от една зона на комфорт"
От 14-те наказателни процедури пет са свързани с опазване на биоразнообразието, три – на въздуха, две – на отпадъците, една – за непълно въведени европейски изисквания, свързани с води, генно-модифицирани организми и климата, и още една – за невъведена директива в областта на климата.