Едва 8% от заетите у нас притежават дигитални умения над средното ниво и само 30% имат основни цифрови умения. А внедряването на високи технологии в средните и малки предприятия достига 25 на сто или половината от средния дял за Европейския съюз.
Още: Най-важните новини за деня: 22 април 2025 г.
Още: Тази нощ: Спират движението по част от магистрала "Струма"
Конференция на Стопанската камара търси решенията на тези проблеми, с участието на работодатели, синдикалисти, представители на социалното министерство и неправителствени организации, предава БНР.
Пазарът на труда се нуждае от безпрецедентна промяна на уменията и компетентността на работното място, заяви Tомчо Tомов от Стопанската камара.
В същото време проучване на Българската академия на науките показва, че повечето от заетите не биха участвали в обучения, ако това не води до повишено заплащане на труда.
Още: Съюзникът на Хитлер, когото нарекохме освободител (ВИДЕО)
Още: Георги Тошев за документалния филм "Лили": Зрителите имат нужда от по-обективна истина
ОЩЕ: Едва 19% от работещите имат дигитална компетентност
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор
Още: Променят движението в двете тръби на тунел „Железница“ на АМ „Струма“
И колкото по-ниска е позицията, толкова по-малка е вероятността от участие в обучения за придобиване на цифрови умения. Това води до опасност от дигитална маргинализация на населението, предупреди заместник социалният министър Наталия Ефремова.
"Говорим за изпадане, за изключваме изобщо от обществено икономическия живот на голяма част от населението. Разполагаме с доста сериозен финансов ресурс. Бих казал безпрецедентен, който никога досега държавата не е имала по отношение на обученията за възрастни, в частност дигиталните умения - над 1,6 милиарда евро България е заложила от всички средства в националния План за възстановяване и устойчивост".
Министерството на труда и социалната политика изпълнява инвестиция в размер на 380 милиона лева за дигитално обучение на 500 000 лица до края на 2026 година, а 200 000 от тях ще бъдат обучени до средата на следващата година.
Още: След смъртта на папата: "България излиза от една зона на комфорт"
Още: "Записа датата в календара си": Папа Франциск е щял да посети България още веднъж