Две министерства и едно летище нарушиха Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), като отказаха да отговорят на въпросите на Actualno.com използват ли се фалшиви детектори за охраната на Летище София.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Преди месец журналистът Димитър Кенаров алармира в социалните мрежи, че Летище София се охранява с фалшиви детектори за бомби, модел АDE 651. "Това са доказано фалшиви детектори, които бяха в центъра на голяма корупционна схема по време на войната в Ирак, а британския "изобретател" в момента е в затвора", написа тогава той, твърдейки, че лично е видял модела. Измамата при този модел детектори е разкрита от BBC, но преди това Ирак дава 52 млн. паунда, за да купи въпросните детектори.
За да провери достоверността на информацията, на 27.02.2017 година Actualno.com изпрати 3 кратки и ясни въпроса до летището, както и до Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната. Въпросите бяха:
1. С какви модели детектори се извършва охраната на летище София?
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
2. Използват ли се детектори модел ADE 651 (или модификация) за охраната на летището?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
3. С каква процедура са закупени те?
Почти месец по-късно и в нарушение на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), в който срокът за отговор е 14 дни, отговор няма.
Наша проверка в документацията в сайта на летището и Агенцията по обществени поръчки (АОП) дава известна яснота за закупените досега детектори. През 2012 г. летище София е пуснало обществена поръчка за доставка на 25 броя проходни електромагнитни детектори, отговарящи на Стандарт 2 съгласно изискванията на Еврорегламент от 2010 г. След разговор със специалисти стана ясно, че този стандарт се покрива главно от детектори, използвани за летища и обекти със сериозно затегнати мерки за сигурност.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Разликата с детекторите, покриващи Стандарт 1, е, че тези със Стандарт 2 засичат по вертикала потенциално опасни предмети като игнорира ключове, кутии от цигари, бижута и други. Това са единствените одобрени от летищата в САЩ и Европа детектори, които дават информация за положението на предметите вляво, дясно, средата и по височината на човешкото тяло.
Средната цена на детектор, покриващ Стандарт 2, е 10 хил. лв., като прогнозната стойност на обществената поръчка за закупуване на 25 детектори е 56 225 евро т.е. един детектор е грубо 4 400 лева. Търгът тогава е спечелен от "Еърпорт Секюрити Клиаранс" АД, собственост на Надя Иванова Божилова.
Любопитното в случая е, че друга фирма на Божилова - "ДАНЛЕКС" ЕООД през 2015 г. печели търг за доставка, инсталиране и въвеждане в експлоатация на детектори за едновременно откриване на взривни вещества и наркотици. Прогнозната стойност на обществената поръчка е малко над 479 хил. лв. Тогава "ДАНЛЕКС" ЕООД доставя 4 броя детектори, като единичната им цена е 110 815 лв. и комплект консумативи за период една година, при норма от 50 проби на ден, чиято цена е малко над 9 хил. лв., никъде в документите по договора обаче не се посочва какъв точно модел детектори са закупени.
Такава е и ситуацията с обществена поръчка, стартирана пред ноември 2016 г., който, поне според документацията, все още не е приключила. Целта на поръчката тогава е да се закупят 1 брой оборудване със система за откриване на течни експлозиви (ТАГ), 1 скенер и 7 броя ETD (оборудване за откриване на следи от експлозиви).
Стойността на търга е оценена на малко над 1 млн. лв., като "ДАНЛЕКС" ЕООД отново е участник. И в този (неприключил) търг не става ясно какви модели са търсените продукти.