Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дунав пред безвъзвратна екокатастрофа!

20 ноември 2012, 18:13 часа • 10269 прочитания

Изтичането на гориво от авариралия преди десет дни кораб в Русе може да има сериозни последици за екосистемата на река Дунав, предупреждават от Международната природозащитна организация WWF, предаде БГНЕС.

Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)

Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.

"Разливите представляват особена опасност за екосистемите на речните брегове и крайречните влажни зони със стояща вода. В момента Дунав е висок и навлиза в крайречните заливни територии, което е сериозна предпоставка за замърсяването им. Нефтопродуктите се разграждат бавно и веществата от тяхното разграждане често са по-токсични от самите нефтопродукти", коментира експерта "Води" на WWF Стоян Михов.

От Русе надолу по течението са разположени някои от най-ценните крайречни влажни зони в България и в Долен Дунав като цяло – Калимок-Бръшлен и Сребърна. При евентуалното прикриване на такова замърсяване от десет дни, за което пишат медиите, вече може да е късно да се вземат мерки за защитата на тези зони.

Нефтопродуктите се разпръскват по повърхността на водата и образуват много тънък мономолекулен слой. Една капка нефтопродукт може да замърси един милион капки чиста вода. Този тънък слой прекъсва достъпа на кислород до водата и предизвикват задушаване на рибите и всички водни организми, особено в стоящи водоеми. Освен това при досег с хрилете на водните животни те предизвикват директно задушаване и смърт.

Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"

Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"

Особено опасни са нефтените петна за водоплаващите птици, при които се слепват перата, в резултат на което перушината на птиците престава да бъде водоустойчива и птиците умират от премръзване или просто се удавят, тъй като перушината се напоява с вода и нефтопродукти и натежава. Токсичността на нефтопродуктите убива птиците впоследствие, дори ако успеят по някакъв начин да избегнат първите ефекти.

WWF продължава да следи развитието на случая и справянето с последствията от него.

Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)

Още: АЕЖ иска Киселова да накаже Хамид заради обидите към Ваклинов

Припомняме, че корабът "Феритоп 1" на русенската фирма "Гораинвест" е бил натоварен с дърва и е пътувал от Бръшлен към Русе. По думите на екипажа преди да влезе в лимана, е усетен удар по корпуса на кораба с предмет под водата. Не са били установени пробойни и са продължили пътя си. По време на разтоварването корабът е започнал да потъва.

Екипажът се е евакуирал невредим на брега. В резервоарите обаче има около 20 000 литра газьол. Машинното отделение на кораба е под водата, като само мостикът му е на повърхността, тъй като в лимана нивото на водата не е високо. На място са били изпратени водолази, за да огледат корпуса. Към момента причините за потъването не са известни. Поставени са и бонови заграждения с оглед ограничаване на евентуален разлив.

В реката има изплували нефтопродукти от трюмовете и машинното отделение. За да се оберат петната, е бил вкаран нефтосъбирачът "Поморие", а отделно се насипват дървени стърготини, които да тушират замърсяването. Засега няма друго изтичане на нефтопродукти в реката, повърхността се наблюдава постоянно. За да не стане инцидент, корабът няма да се мести, а ще се нареже за скрап на място, когато водите станат ниски. При спасителната операция той се е пречупил на две и вече не може да се ползва.

Още: България, Китай и 1 февруари: Общото между нас - почит към жертвите на комунизма (ВИДЕО)

Още: Кой има имен ден днес, 1 февруари 2025 г. Честито!

Редактор: Десислава Ушатова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес