30-килограмовият дрон, който прелетя над летище „София“ е военен дрон, дрон за шпионаж и дрон с по-голяма обхват от 20, 40 или 100 км. Тези дронове са специализиране и един обикновен потребител не може да си го купи. Този тип дронове най-често се използват за различен вид изследвания и обследвания, като разполагат с добра техника. Не можеш да отидеш в магазина и да поискаш един 30-килограмов дрон и да започнеш да летиш. Toва обясни преподавателят по въздушни снимки в НАТФИЗ д-р Андрей Рашев пред bTV за дрона на летище „София“, който предизвика закъснение и отмяна на редица полети. Още: Министър Караджов: Необходими са анти-дрон системи за охрана на летищата у нас
Според него екип от НСО трябва да следи правилно ли се изпълняват полетите с дрон. Когато се засче дрон на официално събитие, службите и НСО разполагат със специализиран уред тип пушка, с която прихващат сигнала и взимат управлението, като го извеждат в безопасна зона. Има достатъчно добре изградена система и законодателство ние да летим сигурно, безопасно и легално в града ни, поясни д-р Рашев.
Още: Транспортният министър: Дронът над летище София е имал светлинна сигнализация на самолет
Той уточни, че един малък дрон не може да нанесе щета на преминаващ самолет, за разлика от един 30 кг дрон, на който крилата са над 1 метър.
Каква е регулацията за дронове?
Още: Издирват собственика на дрона, засечен в пространството около летище София
Д-р Рашев представи в студиото на bTV три дрона с различен размер, за да може зрителите да си представят колко килограма тежи един дрон. Най-големият дрон, който показа тежи над 3 кг и се използва за професионални снимки, като може да лети 2-3 км. Операторите на дронове са задължени да регистриран дроновете си по сериен номер и дронът фигурира легално. След като дронът бъде регистриран, има изпит, който трябва да се положи за две свободни категории. Изпитът изглежда като листовки за кормуване, с изцяло онлайн и спокойно изпитът може да се реши няколко пъти, докато не се вземе.
Още: Гроздан Караджов: Дронът над летище София е провокация (ВИДЕО)
Дрон под 250 грама излиза извън регулацията, но имайки камера, трябва да се регистрира задължително. Ако няма камера, то дронът няма нужда от регулация.
Все още издирват собственика
Като провокация определи появата на дрон на летище София вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. "Става дума за дрон тип крило, с тегло над 30 кг и 1,1 км размах на крилете. Такива дронове са специално разработени и се изизскват умения за управлението им. След като самолетите са пренасочени, дронът също се премества. Всичко това води до извода, че става дума за провокация. Има пропуски и те трябва да бъдат запълнени".
Към момента няма информация кой е собственикът и кой е управлявал дрона. „Прокуратурата, следствието и МВР работят по въпроса”, каза Караджов.
Още: Трябват системи за заглушаване на дронове на летище София: Лош опит от Германия го подсказва