Той има само едно око и никога не e ходил на училище. Започва буквално от нищото, но успява да стане приказно богат. Дълго време светът не го познава - Мохамед бин Ладен се прославя едва покрай единия от синовете си.
Една стара кожена чанта, окачена в преддверието на неговия замък, напомня за началото - за времето, когато Мохамед бин Ладен изкарва първите си пари като хамалин. Той става любимец на саудитския крал, назначен е за придворен строител и създава огромна семейна империя. Името му обаче се свързва не толкова с богатството му, колкото със зверствата на неговия син Осама.
Магарето, пясъкът и чантата
През 1931 година Мохамед бин Ладен тръгва да завладява света на гърба на едно магаре - не притежава нищо, но има огромни планове. Установява се в Джеда, вратата към Мека - един от трите свещени града за мюсюлманите. Ежегодно към Джеда се отправят хиляди поклонници, които имат нужда от водач и носач - отлична възможност за младия Мохамед. Денем той помага на богатите с багажа, а нощем спи в дупка в пясъка, завит с кожената си чанта.
Шанса си открива в строителството - започва работа като зидар и скоро си създава име, защото върши работата си не само добре, но и в срок. Икономическата криза от 30-те години обаче слага край на неговия поминък - саудитците нямат пари нито за поклонничество, нито за ремонт на къщите си. Което кара Мохамед бин Ладен да тръгне към Дахран в пустинята, където компанията "Арамко" тъкмо е открила първия арабски петрол и има нужда от бараки за работниците си. Бин Ладен баща започва работа като каменоделец и зидар и не след дълго се издига до бригадир. "Той имаше само едно око, но умееше да ръководи хората и да върши добре работата си", пише в мемоарите си един от мениджърите на "Арамко".
През 1935 година Мохамед бин Ладен основава своя фирма. Вече не строи бараки за работниците на "Арамко", а жилища за забогатялото от петрола кралско семейство. Изискванията растат постоянно, но бин Ладен се справя - за сакатия крал, например, е изработено специално съоръжение, с което може да се качва с колата си до втория етаж на замъка, директно пред трона.
Няма по-богат от него
През 1950 година с кралски указ Мохамед бин Ладен е провъзгласен за "Генерален строителен директор на крал Абдулазис", а малко по-късно оглавява министерството на обществените поръчки. Паралелно строи замъци, тунели и мостове и е не само придворният строител на краля, но и неговият най-голям кредитор. Както пише в един поверителен доклад на западногерманското посолство, фирмата на Бин Ладен е най-богатото предприятие в цяла Саудитска Арабия. Нещо повече: неговият концерн е по-богат дори от държавата. "Той не е ходил на училище, но имаше истински инженерен усет и можеше много добре да си подбира хората", си спомня един от личните пилоти на Бин Ладен.
Мохамед бин Ладен получава поръчка след поръчка. Самият той заживява в дворец, управлява летища и електроцентрали. Лети от един строителен обект до друг, от една бизнес среща на друга. До 3 септември 1967 година, когато при кацане частният му самолет се разбива и изгаря изцяло. Трупът на Мохамед бин Ладен е идентифициран единствено по скъпия часовник на лявата му ръка.
Патриархът оставя 54 деца, 22 жени и семейна империя, чийто оборот се изчислява на 30 милиарда долара. Пет години след смъртта на Мохамед управител на семейния бизнес става Осама бин Ладен, който по това време е едва на 15 години. По-късно именно бащиното наследство му помага да изгради зловещия си концерн - терористичната мрежа Ал Кайда.