Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Договорите за АМ "Струма" през Кресненското дефиле са били подписани тайно

16 май 2023, 11:41 часа • 7885 прочитания

Служебното правителство е подписало тайно договорите за строежа на автомагистрала „Струма“ през Кресненското дефиле. Двата договора са на стойност почти 1,2 милиарда лева с ДДС и са подписани в началото на април. Публикувани са обаче чак на 12 май, сочи регистърът на обществените поръчки.

По-късно след подписването е записано условие, че ще влязат в сила, ако се осигури финансирането и при избрано трасе. Пред протестиращи еколози служебният министър на регионалното развитие Иван Шишков обаче твърдеше, че изборът на трасе не е предрешен.

Самото изграждане на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле предизвика масови протести, включително пред парламента. „На кого „служи“ служебното правителство“ и „Да спасим Кресненския пролом“ – плакати с такива надписи издигнаха недоволните граждани, настоявайки за реализиране на т.нар. източен вариант и пътят през дефилето да остане като алтернативен на магистралата.

ОЩЕ: Еколог за АМ "Струма": Това не е магистрала, а сурогат, унищожител на района (ВИДЕО)

Новината за тихомълком подписаните контракти със строителните фирми вероятно ще доведе до нови протести. Че договорите са били парафирани тайно, сигнализираха първо от „Зелено движение“ пред в. „Сега“. Информацията се потвърждава и от профила на купувача на Агенция „пътна инфраструктура“ (АПИ) с официално публикуваните данни за хода на процедурите.

Доизграждането на пътния възел край Кресна, който е част от магистрала "Струма", започва днес, 16 май. Той ще се строи от обединение начело с "ГБС Инфраструктурно строителство", като фирмата участва в изграждането на няколко лота от АМ "Струма".

Според информация на "Зелено движение" - освен двата сключени договора за строителство има и два за строителен надзор. Общата стойност е 1,2 млрд. лв.

Договорът за Лот 3.2.2. за участък "Крупник-Кресна" е за 475 млн. лв. без ДДС, като при 12 оферти е класиран на първо място консорциум ДЗЗД АМ "Струма" около "ГБС Инфраструктурно строителство".

Вторият договор е с консорциум ДЗЗД АПП Лот 3.2.1 около "Грома холд" и "Европейски пътища" и е за 499 млн. лв. без ДДС. И този конкурс е предизвикал голям интерес - подадени са били 10 оферти.

В документацията по процедурите продължава да стои информация, че изпълнението на обществената поръчка ще се финансира по оперативна програма "Транспорт" по стария програмен период, както и с пари от националния бюджет. В същото време оперативната програма изтича, а екоорганизациите са категорични, че изпълнението на тези договори ще бъде санкционирано, защото избраното трасе е неприемливо.

Историята със строежа през Кресненското дефиле

Спорът за трасето на магистрала "Струма" датира отпреди няколко години. Първо плановете бяха да се направи най-дългият шосеен тунел в Европа с дължина от 15 км - по време на първото правителство на ГЕРБ, когато министър на регионалното развитие беше Росен Плевнелиев.

След като той стана президент, дългият тунел беше сменен с източен обход на Кресна извън дефилето. Оказа се обаче, че този обход ще се строи частично. Остана само едно платно, което да се ползва в посока от Гърция към София. Движението в другата посока - от София към Гърция, минава по сега съществуващия път.

Така се стигна до протести на екоорганизации и местни жители, които се обърната и към европейските институции. В края на 2019 г. Европейската комисия блокира отпускането на парите за магистрала "Струма" през Кресненското дефиле. Брюксел ни постави и условие - изпълнение на множество екологични мерки в допълнение към специфичните цели за видовете и местообитанията, предмет на опазване в двете защитени зони от мрежата "Натура 2000", през които преминава магистралата. Три години изпълнението на тези мерки се бави. От Министерството на околната среда и водите не обявяват дали и как се изпълняват те.

През август 2022 г. тогавашният министър на околната среда в оставка Борислав Сандов каза пред Actualno.com, че е издал заповед, която на практика спира възможността АМ „Струма“ да минава през Кресненското дефиле. Тази заповед е в изпълнение на изискванията на ЕК. Тя спираше искане на АПИ за инвестиционна процедура по магистралата, която не отговаря на посочените от Брюксел изисквания по Оценката за съвместимост и Оценката за въздействие на околната среда на проекта.

Ден по-късно се разбра, че АПИ ще обжалва решенията на Сандов от 1 август 2022 г.

ОЩЕ: Познато: 61 млн. лв. без конкурс заради АМ "Струма"

През ноември 2022 г. Върховният административен съд отмени две решения на бившия министър Сандов, с които бяха спрени процедури за извършване на оценки за съвместомост във връзка със строежа на АМ „Струма“.

Преди няколко дни бе издадено разрешение от Министерството на регионалното развитие за доизграждане на пътен възел Кресна. Това стана възможно, след като общинският съвет на града прехвърли безвъзмездно на държавата 10 декара общински имот. Срещу този ход жалба във Върховния административен съд подаде бившият съветник на Борислав Сандов по време на мандата му като министър - Андрей Ковачев. Това е деветата му жалба срещу АМ "Струма" в рамките на няколко месеца.

Сега, ако се стигне до строителството на участъка, цената на километър път, изграждан от обединението начело с ГБС, ще бъде 36 млн. лв. с ДДС, а на това с водещ партньор "Грома холд" - 40 млн. лв. с ДДС.

Това обаче са цени от 2019 г., когато ГЕРБ проведе обществени поръчки за избор на изпълнители на варианта с източен обход при Кресна, припомня "Медиапул". Т.е. не е ясно дали фирмите няма да поискат индексация заради инфлацията. Те имат такава законова възможност.

ГБС взе и договор по спорните инхаус процедури на "Автомагистрали" за 287 млн. лв. за скоростния път Видин - Ботевград.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес