Предполагам, че мнозинството от магистрати е решено да се раздели с Иван Гешев като главен прокурор. Тъй като първото искане беше оттеглено от вносителите поради неговата спорност и възможността да не бъде доказано пред останалите членове на ВСС и да се концентрират върху второто искане, а именно уронване престижа на съдебната власт. Това каза пред БНТ доц. Наталия Киселова.
„Това ще е петият министър за малко повече от 2 години, който полага усилие в процедура, която цели отстраняване от длъжността главен прокурор на г-н Гешев. Заседанието ще продължи до късно вечерта, че може би и в рамките на следващия ден“, добави тя.
Доц. Киселова уточни, че процедурата за отстраняване на главния прокурор, в рамките на Конституцията, е доста пестелива. А в Закона за съдебната власт не е развита процедура, която да е различна от останалите административни ръководители.
13 от членовете на ВСС трябва да гласуват "за", за да бъде отстранен главният прокурор. "С НПК се измениха разпоредби в Закона за съдебната власт, по отношение на главния прокурор, гласовете са 13. С 13 гласа е много вероятно да бъде отстранен главният прокурор, ако се стигне до гласуване в рамките на следващите часове", уточни доц. Киселова. По думите ѝ Конституцията допуска президентът да не се съобрази с решението на ВСС за отстраняване от длъжност главния прокурор и да върне предложението за освобождаването му.
Доц. Киселова обясни, че главният прокурор се счита за отстранен от длъжност само след указ на президента. А за произнасянето от страна на държавния глава няма срок. „Ако президентът върне искането, ще има ново обсъждане и гласуване, с което да преповторят предложението си за отстраняване на Гешев от длъжността главен прокурор", допълни експертът по конституционно право.