Социалното министерство си е поставило задача до 2020 година 95% от децата в страната да ходят на детска градина. В момента този процент е 81.
Данните бяха дискутирани в рамките на форум, посветен на ранното детско развитие.
Инвестицията в ранно детско развитие означава трайни ползи за България, изразяващи се в повишаване на готовността за училище, намаляване на дела на отпадащите от училище ученици и подобряване на производителността в зряла възраст. По данни на националната статистика, едва 16 процента от децата на възраст до 3 години са били записани в детски ясли през миналата година.
"Беше отчетено още, че въпреки реформата от 2010 година, когато предучилищната стана задължителна за петгодишните, едва 38 на сто от ромските деца посещават детска градина. Често оправдание на родителите им е, че нямат средства за таксите. Затова и една от мерките е да се обмисли премахването на таксите за детски градини и за групите в неравностойно положение", заяви заместник социалният министър Деница Сачева.
Бихме искали изцяло да въведем нов интегриран подход в грижите за децата, насочен към превенция на рисковете още от ранна детска възраст, допълни тя.
В момента страната ни изразходва под 1 процент от БВП за предучилищно обучение, което е твърде малко, отчетоха още експертите по време на форума.