Джигуровския чинар е на възраст над 800 години и се намира в центъра на с. Джигурово, общ. Сандански, обл. Благоевград. Той е един от кандидатите за най-обичано българско дърво в петото издание на конкурса за "Дърво с корен 2014", организиран от фондация "ЕкоОбщност".
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Това е един от рядко срещаните рекордно дълголетни широколистни дървесни видове в Пиринския край. Под широката му корона са почивали и кънтяли стъпките на Самуиловите воини. Този престарял чинар се намира в центъра на с. Джигурово. Турското наименование на селото произхождало от „Джингиби“ – дяволско място, поради често разразяващите се гръмотевични бури в този район. Мълния е просякла върха на дървото и разкъсала сърцевината на стъблото му, така че откакто го помнят, чинарът е бил без връх и с кух ствол.
Старинни предания говорят, че тази местност е била свещена и тук е била изградена малка черква. Дошлият да извърши богослужението свещеник забучил яворово колче в близкия мочур и завързал магаренцето си за него. Изслужил си литургията и си тръгнал, а останалото забито колче поело живителната влага, пуснало коренчета и израснала млада фиданка. От тази крехка фиданка израснал грамаден, могъщ чинар, който забил дълбоки корени в майката земя, извисил снага високо в небето и непоклатимо устоявал на всички бури и гръмотевици през вековете. Този чинар е живата история на България: свидетел на героични победи и тежки погроми, преживял заробването на родината и изгрева на свободата...
И днес, макар загубил предишната си големина и мощ, престарелият чинар все още стои жизнен, разлистил зелената си шума – мълчалив свидетел на вечната България.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Димитър Крушков
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!