Според нови проучвания, използвали математически модел, за надделяването на бозайниците над динозаврите от изключително значение е била големината на малкото, съобщава The Telegraph.
Още: Най-важните новини за деня, 6 април
Още: 5 годишно дете почина в зъболекарски кабинет. Неофициално - от упойка
Като се вземат предвид физическите ограничения за големината на яйцата, става ясно, че динозаврите са имали сравнително дребни малки. Някои от тях тежали от 2 до 10 килограма при излюпването си, като по-късно трябвало да достигнат огромните 30 до 50 тона.
При порастването си малките е трябвало да се конкурират за храна с възрастни екземпляри с различна големина, както и с други животински видове. Това означава, че „квотите” за всички малки и средни по големина видове, справящи се с околната среда, вече били „заети” и не давали възможност на наскоро излюпените по-малки да се развиват.
„Има много място за малки видове в екосистемата, но в този случай това място е заето от малките на по-големите видове.Това не е проблем за 150 млн. години, но когато се случи нещо, което довежда до изчезването на всички големи видове, то остават само малките, и ако и те изчезнат, вече става въпрос за загубата на цяла група”, казва Маркъс Клаус, учен от университета в Цюрих.
Още: Кошмар на "Хемус": Отбиват към път с кратери, кал и огромни локви (ВИДЕО)
Още: Meteo Balkans обявиха кога започва затоплянето през седмицата
Катастрофалното събитие отпреди 65 млн. години, което унищожава и всички по-големи видове, означава и край за всички сухоземни динозаври.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъжът с шизофрения, пребил метеоролозите на връх Мургаш, избягал от болницата
Още: Колко мръсни пари се въртят на имотния пазар в България?
Учените все още спорят за това дали люспестите влечуги умират преди или след удара на метеорите в земята, известен като Креда-Терциер сблъсък, който причинява отделянето на милиони тонове прах и пепел, които довеждат до отразяване на слънчевата светлина от най-горните слоеве на атмосферата и предизвикват ядрена зима, която пък охлажда земята и убива растителността.
Липсата на малки и средни по големина видове динозаври се оказва пагубна по време на масовото изчезване, защото са заличени всички големи видове, а няма малки, които да заемат техните места.
Бозайниците, от своя страна, не са имали същите проблеми с размера - не им се е налагало да се конкурират с другите видове за храна, защото са сучели от майките си, обяснява Маркъс Клаус. Това означава, че все пак е имало по-малки видове, които са били в състояние да се справят с новата среда и да продължат да се развиват и еволюират. Част от тях са и птиците, които също са били динозаври.
Още: Седмична прогноза за времето за 7-13 април 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 7 април (понеделник): Снегът продължава, но на Цветница ни очаква топло време
„Въпросът, който интересува някои хора, включително и мен, е: защо бозайниците са оцелели, а динозаврите не? Мисля, че ние имаме отговор на това”, казва Клаус.
Според учените големината на яйцето е ограничена от дебелината на черупката, която трябва да спомага за достигането на кислород до ембриона. Тежащият четири тона титанозавър е най-голямото гръбначно, което някога е живяло на Земята. То е 2,500 пъти по-тежко от своето новородено, докато днешната майка слон тежи само 22 пъти повече от малкото си. Според учените всички животни с тегло над 25 килограма са загинали в масово изчезване.
Редактор: Десислава Ушатова