Съществуващи ски лифтове и влекове без документи ще могат да се узаконят със строително разрешително, което ще важи 20 години, без да е необходимо земята под съоръженията да се вади от горския фонд. Това приеха депутатите, като одобриха спорния параграф 5 в Закона за горите, предаде БГНЕС.
Депутатите имаха разногласие по този параграф в закона, в който има и изменения. В стария вариант се предвиждаше да се изграждат и ски комплекси на горски територии, без да се променя предназначението им. Сега се дава възможност да се подменят съществуващи лифтове, които са търпими по ЗУТ. Това, според експерти, ще даде възможност "Витоша ски" да подмени съоръженията над София. Според приетите промени правото на строеж по този параграф обаче е ограничено до 20 години.
Народният представител от ПГ на Коалиция за България Пенко Атанасов попита управляващите: "Смятате ли, че по този начин вие решавате така дълго дискутирания въпрос с различни неправителствени организации, с тези, които са заинтересовани? Аз казвам – категорично не!". Той посочи, че управляващите нямат визия за развитието на ски туризма, на ски лифтовете, на това, което обществото иска. "Вие отново сте в задънената улица. Няма как да бъдете подкрепени по този законопроект".
Павел Шопов от "Атака" подчерта, че няма по-тежка процедура, която да е минала през президента, с върнато вето. "Няма толкова голямо настояване от страна на мнозинството законопроект да мине, въпреки противоречията. Няма законопроект, който да е предизвикал такива негативи за управляващите. ГЕРБ са се заели да обслужат съответните лобистки интереси с цената на абсолютно всичко", каза той. Шопов посочи, че текстът продължава да бъде лобистки и "Атака" ще гласува против, защото не могат да бъдат правени компромиси с държавните интереси, с това, което се дължи на обществото.
Депутатите на два пъти отхвърлиха предложението на Георги Божинов от Коалиция за България, с което според него се прави компромис. Предложението гласеше, че няма да се плаща такса за промяна на предназначението, за национални и общински ски – центрове – писти, влекове и лифтове, когато участието на държавата и/или общините е не по-малко и не може да бъде по-малко от половината на капитала на дружеството, създадено с единствена цел – развитие на ски-туризма, ски-спортовете и прилежащата им инфраструктура.
Редактор: Калина Здравкова