Близо месец след като Интерпол спря да издирва бившия мажоритарен собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев, той вече може само с лична карта да пътува в държави, които не са членки на ЕС.
Това потвърди неговият адвокат Константин Симеонов, съобщава БТА.
Международната организация на криминалната полиция е взела решение да изтрие всички данни в системата ѝ, свързани с Василев, тъй като случаят вече не отговаря на изискванията на Интерпол.
Считано от 5 август Василев вече не се издирва с червена бюлетина. Решението е взето, след като той е поискал организацията да преразгледа случая му. Справка в сайта на Интерпол показва, че снимката на Василев от списъка с издирваните лица е свалена.
Припомняме, че Цветан Василев е в Сърбия от 6 години, преди прокуратурата да образува дело срещу него за фалита на КТБ. Закритият преди месец Специализиран съд не довърши наказателното дело срещу Василев, обвинен в ръководството на организирана престъпна група от 18 души за фалита на банката.
„Комисията за контрол на досиетата към Интерпол извърши нова проверка и преразгледа червената бюлетина срещу мен от 2014 г. след моя жалба в съответствие с Правилника на Интерпол, посочи Василев.
За четири години и две от бюлетините за издирване на Цветан Василев отпадат.
"Това е пореден шамар от Интерпол за Иван Гешев и българската прокуратура. Интерпол вече беше отменила друга червена бюлетина срещу мен, червена бюлетина срещу съпругата ми и три дифузии срещу дъщеря ми като политически мотивирани. Де факто, Интерпол е констатирала шест злоупотреби с бюлетини на Интерпол от българската прокуратура само срещу моето семейство. Обективно можем да говорим за престъпления по служба на Иван Гешев", допълва Василев.
След почти 8 години сръбската съдебна сага на мажоритарния собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев приключи преди около два месеца. Тогава Белград окончателно отказа да го предаде на българските власти, за да отговаря за присвояването на над 2,6 млрд. лева. Решението не е изненада, защото досега делото за екстрадицията му четири пъти стига до апелативния съд в сръбската столица, който три пъти го връщаше на първата инстанция - Висшия съд в Белград.