NASA публикува резултати от метереологичните наблюдения на марсохода Curiosity, с помощта на които е съставена карта на ветровете в кратера Гейл.
Оказва се, че на Червената планета разликата между атмосферното налягане през деня и нощта е много съществена. Според астрофизиците дневното налягане е толкова по-ниско от нощното, че заради охлаждането на повърхността на планетата, в атмосферата се образуват мощни възходящи въздушни потоци.
Колебанията в налягането се съпровождат от промени в нивото на радиоактивно излъчване. Специалният детектор RAD, инсталиран на Curiosity е регистрирал, че нивото на йонизиращото излъчване на повърхността се колебае в зависимост от плътността на атмосферата. Това се обяснява с факта, че Марс, за разлика от Земята е лишен от защитно магнитно поле.
Освен денонощните колебания, марсоходът е установил и сезонни промени в атмосферното налягане. Те се случват поради това, че лятото в южното полукълбо на Марс е съпроводено с изпарението на голямо количество въглероден двуокис, който е във формата на сух лед.
Наред с проведените климатични измервания Curiosity е направил карта на ветровете в кратера Гейл, където му предстои да продължи работата си. Тя се отличава съществено от това, което специалистите очакваха.
Смяташе се, че преобладават ветровете в центъра на кратера, а се оказва, че по-ярко изразени са тези по границата на кратера.
Снимка: NASA
Редактор: Евгения Гигова