Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЦИК не се задълбочава да събира информация за глобите за медии (ВИДЕО)

11 април 2017, 12:20 часа • 1703 прочитания

Централната избирателна комисия (ЦИК) има ангажимент само и единствено да установи нарушението и да състави акт. След това този акт се връчва на нарушителя, като информацията за него е в областния управител. Това отговори председателят на комисията Ивилина Алексиева на въпрос на Actualno.com за глобите, които са наложени на интернет издания, за предварително обявяване на резултати по време на предсрочните парламентарни избори.

Още: Най-важните новини за деня: 13 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 14 януари 2025 г. (вторник)

По думите ѝ ЦИК получава обратна информация тогава, когато постановлението се обжалва от дадената медия. "Голяма част от медиите считат тези ограничения за неадекватни и остарели, но този въпрос трябва да бъде поставен пред новото Народно събрание, когато има такова", добави Василева. Според нея именно медиите трябва да убедят новите депутати да отпадне текстът, който забранява предварително обявяване на резултати.

Председателят на СЕМ Мария Стоянова от своя страна обясни, че това ограничение не е авторско, не е измислено у нас. "Това не е балканска приумица. Препоръчва се тези рестрикции да се спазват, особено за млади демокрации като нашата, защото избирателите могат да се повлияят от изнесените данни", добави тя.

На събитието днес, 11 април, представители на комисията и на Съвета за електронни медии (СЕМ) представиха мониторинговия доклад за резултатите от наблюдението върху радио и телевизионните програми на доставчици на медийни услуги по време на предизборната кампания.

Още: МВР: Няма данни чумата по овцете във Велинград да е предизвикана отвън

Още: Руслан Баждеков: Нужни са поне 3 поколения, за да се отървем от руското влияние (ВИДЕО)

По думите на Стоянова по време на предизборната кампания българските политици са предпочели да се изявяват в традиционните медии, като радиото и телевизията и са избягвали интернет пространството, което понякога се превръща в пространство за разпространение на фалшиви новини и обиди.

„Много сигнали СЕМ изпрати до ЦИК. Но българските електронни медии показаха зрялост, растеж и развитие. Не спестявахме нищо, което смятахме за проблематично и неправилно. Ние сме единствената държавна институция, която е оторизирана да следи медиите“, посочи Стоянова.

Според нея един от проблемите в медийното отразяване на предизборната кампания е това, че често междуличностните отношения между кандидатите за народни представители са доминирали над темата на предаването, в което са били поканени.

„По време на оспорвано политическо състезание, придържането към принципите от страна на медиите е решаващо. Благодарение на това могат да бъдат създадени предпоставки за демократичен избор“, коментира още тя.

Още: Времето утре - 14 януари 2025 г.

Още: Стартира месечна поредица от събития „Научно кафене в Халите“

Повече по темата гледайте във видеото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес