Областния управител на Хасково Мехмед Атаман е върнал на частната фирма "Евролаб" сградите на ГКПП "Капитан Андреево", известни като "златната лаборатория", съобщава разследващият сайт BIRD.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Това става факт със заповед на Атаман от 3 октомври, за която става ясно от постановление на Върховния административен съд (ВАС) няколко дни по-късно по дело, заведено от "Евролаб 2011" и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване.
Разследващият сайт припомня, че фирмата е свързана с Размиг Чакърян – Ами, близък до Христофорос Аманатидис – Таки. Още: "Евролаб" взема милиони обезщетение за Капитан Андреево: Първо съдебно решение
Не без подкрепата на служебния кабинет
Мехмед Атаман беше назначен за областен управител на Хасково през юни 2024 г. от служебното правителство на премиера Димитър Главчев. Атаман публично подкрепи Делян Пеевски му с почетния председател на ДПС Ахмед Доган, въпреки че първият е санкциониран за корупция по закона "Магнитски" от Великобритания и САЩ.
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Със акта си областният управител оттегли по-ранна заповед, с която предишният областен управител беше отнел на частната фирма шест сгради на ГКПП "Капитан Андреево". Тези сгради са публична държавна собственост.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Заповедта от 2023 година беше част от съдебен процес по дело 1768/2023 в Административния съд София-град (АССГ) и дело във ВАС. АССГ на 25.03.2024 г. отмени част от заповедта (за 5 от 6 сгради), но потвърди отнемането на една от тях – сграда, използвана за контрол на продукти за консумация от животни, с площ от 103 кв.м. Още: Размиг Чакърян-Ами купува ударно имоти до ГКПП Капитан Андреево
Заповедта Атаман не е публикувана на сайта на областната администрация.
Според Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието в кабинета "Петков", тази сграда е била използвана за незаконни дейности, включително събиране на плащания от фирмите, свързани с Чакърян, вместо за контрол на животински храни, допълва Bird.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Христанов подчертава, че основният интерес на групата около Таки е връщането на товаро-разтоварните дейности, свързани с лабораторния контрол на стоките, което може да улесни нелегални дейности като пренасянето на забранени вещества.
Разследващият сайт е направил опит да се свърже с Мехмед Атаман, но съобщава, че той е прекъсвал обажданията, когато е разбрал кой го търси.