Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чиновници бранят приемно семейство със съмнение, че е упражнявало сексуален тормоз върху дете

27 февруари 2019, 10:00 часа • 4388 прочитания

"Разсиновяване" на дете предизвиква съмнения за сексуално насилие над дете, което е било настанено в приемно семейство.

Директорът на дирекция "Социално подпомагане" в Ямбол Мария Славова извежда друго дете, настанено във въпросното семейство и по-късно е уволнена. Това е второто ѝ уволнение, като първото е било поради причината, че не е комуникирала с кмета. Съдът е преценил, че твърденията са неверни.

Историята започва, след като адвокат Дарена Миткова става защитник на 6-годишно дете по дело за разсиновяване в Добрич. Осиновителката се отказва от детето заради поведенчески отклонения. Според съдебно-психиатрична експертиза – те са причинени от пребиваването на момченцето в приемното семейство в Ямбол.

"Разбрах, че от мъжа в приемното семейство спрямо детето са извършвани действия със сексуален отенък, забавления, както ги нарича експертът", каза адвокат Миткова.

В решението за разсиновяване добричкият съд посочва, че"сексуалните забавления на приемния родител с детето са нарушили сексуалната му идентичност". Решението е изпратено до социалните служби в Ямбол за извършване на проверка. Случаят обаче скарва институциите, показва репортаж на bTV.

"В телефонен разговор с Милена Янъкова тя ме предупреди: Внимавай с детето, защото братът на приемната родителка е голям човек, мен това не ме спря", посочи Мария Славова, уволнен директор на Дирекция "Социално подпомагане" – Ямбол. Милена Янъкова е настоящият директор на регионалната социална дирекция. 

Приемното семейство в Ямбол, около което се разрази скандал след твърдения за упражнено сексуално насилие спрямо дете, все още е в регистъра на приемните семейства. Това съобщи Огнян Христов, който е ръководител на проекта „Приеми ме 2015”.

По думите му, докато резултатите от проверката не излязат, няма основание семейството да бъде заличено от регистъра. Той допълни, че проверка на инспектората е показала, че за периода, в който детето е било настанено в приемното семейство, то не е проявявало знаци на поведенческо отклонение.

"През цялото това време всички тези различни специалисти са установили че детето се чувства нормално, медицинските лица, които са го обследвали, казват, че то има абсолютно нормално развитие за възрастта си, без никакви патологични отклонения", добави Христов. Поведенческите проблеми били отключени, след като детето заживява с друго семейство в Добрич, добави той.

Директорът на Дирекция „Закрила на детето” Емил Тодоров отрече да са правени опити да се прикрие случая. 

"Грешка в случая е, че веднага след получаване на сигнала, който е постъпил в дирекцията „Социално подпомагане" в Ямбол, не е извършена своевременна проверка. Такова задължение има самата дирекция и то е заложено, както в нормативната уредба, така и в специално създаден координационен механизъм за взаимодействие между институциите", коментира Тодоров.

Той твърди, че екипът по координационния механизъм е бил свикан твърде късно – почти 20 дни след получаването на сигнала. Добави и че екипът не е установил индикации за извършени действията, описани в решението за разсиновяване на добричкия съд, както и че „не се знае какво седи зад термина "забавление със сексуална насоченост."

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес