Днес се навършват 173 години от рождението на Христо Ботев. Пред паметника на големия български поет и революционер в родния му град Калофер е положен гирлянд на славата.
Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)
Още: Директорка на училище ухапа водещия на "Съдебен спор" Жоро Игнатов (ВИДЕО+СНИМКА)
Тържествената церемония ще започне с военен ритуал от двора на Националния музей "Христо Ботев". Директорът на музея Ася Николова подчерта, че по традиция ще има поклонение и пред паметника на майката на великия българин Ивана Ботева. Ще прозвучи отново първото Ботево стихотворение, посветено именно на нея - "Майце си":
"Всички, които ще присъстват на това честване, ще почетат с мълчание и с поднасяне на цветя тази годишнина, въпреки условията, в които се намира обществото ни. Дори и тези, които не могат да присъстват, могат в този момента да си припомнят гениалните му думи, неговите стихове. Най-важното е да пазим спомена, спомена за тези, които отдадоха "сили и младост", както самият той пише, за да я име днес България, свободна, независима."
От началото на седмицата Националният музей "Христо Ботев", където се съхраняват единствените запазени лични вещи на поета-революционер, е отворен за посетители като се спазват противоепидемичните изисквания, допълни Ася Николова. Така ще е и през днешния ден.
Още: Kaufland и УНСС стартират съвместна Data Academy
Още: По градове: Времето утре - 3 април 2025 г.
По повод годишнината експозицията, посветена на поета и революционер, във врачанския музей ще бъде отворена за безплатни посещения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пари за великденски добавки за пенсиите има: Държавата каза колко
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Музеят поддържа богата експозиция, свързана с подвига на Ботев и четата му във врачанския край. Днес залата, в която се помещава експозицията ще бъде озвучена от негови стихове. Заради пандемията традиционното за днешния ден Ботево тържество ще бъде онлайн – във Фейсбук страницата на музея от 17 часа.