Има случай на ебола в Мали. Това каза на брифинг Бригаден генерал проф. Николай Петров- началник на ВМА, предаде „Фокус”.
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
„Знаете, че този случай не е първи. Първият случай беше преди около месец. Сега информацията, която имаме от нашия контингент е, че става въпрос за 3 случая”, каза проф. Петров.
По думите му има един починал от вируса – 1 сестра, а другите двама за заразени.
Хотелът, в които се намират медиците, изпратени за да се грижат за здравето на чуждестранния военен контингент в Мали, е на 50 метра от клиниката „Пастьор”. В нея в момента се лекуват заразените от смъртоносния вирус.
Случаят е докладван във ВМА и в кабинета на военния министър Николай Ненчев. Очаква се да бъдат предприети стандартните оперативни процедури и ако има действителна опасност от заразата, българите ще бъдат евакуирани заедно с френския контингент, под чието командване се намират. Ако здравето им е вън от опасност, мисията им ще продължи до февруари 2015 г.
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Проф. Петров обясни, че медицинският ни екип, който участва в мисия, се намира в хотел и обслужва състав от 100 души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Той все пак увери, че за медицинския ни екип няма опасност от зараза с ебола.
Те не контактуват с външно население, т.е. не би трябвало да има откъде да се предаде каквато и да е инфекция, допълни той. Според началника на ВМА за това доколко е рутинна ситуацията говори и фактът, че те дори не са повишили нивото на своята готовност и опасност.
Разговори е имало и с четиримата участници в мисията, както и с техните близки, така че да няма паника и страх. Ген. Петров е категоричен, че нищо ново, странно и опасно не се е случило.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Мисията на този шести по ред екип от четирима военни започва от октомври тази година и се очаква да приключи през януари. В нея участват двама лекари, един санитарен инструктор и една медицинска сестра. Екипът от четиримата български военни медици се сменя в състава на тази мисия на 4 месеца. Нашите медици обслужват хората, които са в тази база, те са медицински пункт на хората, работещи в този контингент, те не се занимават с местното население.
От 6 февруари 2013 г. правителството прие решение за изпращането на медицински екип до 4 военни в Мисията на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност на Мали (EUTM Mali). На 6 март 2013 г. първият екип от ВМА замина за столицата на Мали - Бамако, за да се включи в мисията.
В момента вариант за отзоваване на нашите екипи не се обсъжда. Ако ще се взема такова решение, то ще бъде взето от командването на този контингент. След около два часа и от там се очаква да дадат брифинг. Това, че не е повишено нивото на опасност и готовност, за началника на ВМА говори, че няма такава заплаха.
"Ако се стигне до вземане решение за изтегляне на контингента, то ще бъде изпълнено съобразно правилата и протоколите на мисията, която е под френско командване", обясни ген. Петров. Ние имаме готовност да се включим по всяко време съобразно указанията на командването и имаме възможност и готовност за база, транспорт, лечение.
Колкото до 21-те дни, които се считат за инкубационен период между евентуално заразяване и проявяване на симптоми, началникът на ВМА обясни, че те са карантинен период при съмнение за контакт с вируса. "Те на такова нещо няма да бъдат подложени, ако няма такива индикации. Аз се надявам да няма", категоричен бе той и обясни, че всички български военни, които се събират от мисия, минават по процедура с обстойни прегледи, след което има период дори на рехабилитация.
Здравният министър Петър Москов обясни, че ситуацията се следи и всичко, което каза бриг. ген. Петров, не буди каквато и да е било тревога към момента за нашите сънародници в Мали. "Към момента нямаме никакви основания за притеснения, потвърждавам това, че вероятността е много, много ниска", каза здравният министър.