По повод осъществяването на 30-ата българска антарктическа експедиция, „Български пощи“ ЕАД информират, че от 27 години има договорни отношения с Антарктическия институт и поддържа временна пощенска станция за приемане и доставка на кореспондентски пратки на остров Ливингстън.
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
Създадена е специална технология за приемане, таксуване и експедиране на кореспондентски пратки. Дружеството предоставя в малко количество служебни формуляри, описи, адресни етикети, пощенски чували и брошури с цените. На определен от ръководството на Антарктически институт член от експедицията се предава срещу подпис пощенско клеймо за временната пощенска станция, гравирано 1090 “Poste Bulgare Antarktika”.
Пратките изпращани от участниците в експедицията, подадени във временната пощенска станция след пренасянето им до България от член на експедицията, се предават на началника на Софийска централна пощенска станция, който организира обработката и доставката им на получателите.
Пратките изпращани за остров Ливингстън се събират в абонаментна пощенска кутия № 599 в Софийска централна пощенска станция. Същите се предават на упълномощен член от експедицията, който да ги пренесе и достави на получателите.
Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"
Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"
След приключване на експедицията и закриване на временната пощенска станция, пощенското клеймо и неизползваните пощенски чували се връщат в „Български пощи”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: АЕЖ иска Киселова да накаже Хамид заради обидите към Ваклинов
Напомняме, че през месец юли 2021 г., бяха пуснати в употреба серия от две пощенски марки и специален пощенски печат посветени на 200-годишнината от откриването на Антарктида и 50 годишнината от началото на научните изследвания на Ледения континент, които българската държава извършва. Художник на проекта е Атанас Атанасов.