"Може да изглежда като сензация, че четирима души от четири различни партии са намерили начин да загърбят партийните си различия. Факт е, че го направихме. Това не е за първи път, мисля, че няма и да е за последен". Това заяви в ефира на "Плюс-Минус" по Нова телевизия евродепутатът Андрей Новаков. По-рано той и колегите му в Транспортна комисия на Европарламента Петър Витанов от БСП, Илхан Кючюк от ДПС и Ангел Джамбазки от ВМРО, внесоха поправки в спорния пакет "Мобилност". Очаква се пакетът с мерки, станал известен още като плана „Макрон“, да се гледа отново през юни.
"Длъжни сме да реагираме без да търсим извинения. Не може редом със спасителния план за Европа, да се вкарва и този пакет. Считам за малко шизофренично с едната ръка да чертаеш зелени коридори, с които рафтовете на магазините да не остават празни, а в същото време да казваш - "На всеки 8 седмици ще се връщате". Мисля, че ползите, за която и да е държава, подкрепяща въвеждането на този пакет, са повече политически, отколкото икономически. Истината е, че без българските, полските и румънските шофьори, много стоки въобще няма да пътуват", каза още Новаков. Според него шансовете промените да бъдат приети са по-големи, отколкото са били преди година.
"Променихме стратегията си, след като получихме нов мандат. Въпросът е не просто да се борим срещу пакета, но и да го променим така, че да може нашият бранш да се напасне. Това ще стане, ако камионът не се връща и не се налага шофьорът да се връща на всеки 3 седмици", обясни Новаков. Той обяви, че се работи и по допълнителни планове. "Атакуваме разпоредбата, ако може да отпадне. Няма да предлагаме удължаване на срока, защото считаме, че е лудост да съществува въобще такова нещо като празен камион да се връща по 2-3 хиляди километра да цапа въздуха. Атакуваме разпоредбата, но все пак ако се стигне дотам, че да избираме дали на 8 или на 18 седмици да се прибират в България, ще изберем п-малкото зло", добави Новаков.
Ако се стигне до събиране на мнозинство и пакетът "Мобилност" бъде приет в настоящия му вид, той няма да влиза в сила 18 месеца, когато е преходният период. През това време България и още няколко други държави ще го даде на съд, за да бъде преборен по юридически път, обясни още Андрей Новаков. Според него Европа е оцеляла по време на пандемията, именно защото не е имало пакет "Мобилност".