Българска следа в разследване за руска пропаганда, която залива Уикипедия и чат-ботове

14 април 2025, 13:12 часа • 3475 | прочитания

"Анализ на регионалната стратегия на Кремъл за дезинформация" изследва казусът около мащабното разследване за използването на руската информационна агенция "Правда", която разпространява прокремълски опорни точки в Уикипедия и редица чат-ботове с изкуствен интелект като ChatGPT, Copilot и Gemini. Българската следа в доклада от поредицата на CIDC-Sensika Disinformation Observatory е резултат от сътрудничеството на експертите на Центърът за информация, демокрация и гражданство към Американския университет в България и Sensika Technologies. Негови автори са Георги А. Ангелов и д-р Джейкъб Удо-Удо Джейкъб.

Изследвани са 643 601 статии в 45 държави за период от три месеца - от декември 2024 г. до март 2025 г. Поредицата предоставя дълбоко подкрепен с данни поглед върху една от най-сложните и мащабни операции за дезинформация на Русия през последните години, а целият доклад и всички данни са видими ТУК.

Още: Мащабни разкрития: Уикипедия, ChatGPT и Х пропагандират кремълските опорки

Страните от бившия СССР и Балканите - стратегическа цел на "Правда"

Основната цел на руската мрежа за дезинформация „Правда“ са страните от бившия СССР, Балканите и Централна Европа, показва анализ на CIDC-Sensika Disinformation Observatory. Той е първа част от поредицата „Доклад за стратегически информационни заплахи“.

Интензитетът на публикации на “Правда” е най-висок в районите, към които Русия заяви претенциите си за влияние, чрез ултиматума преди войната срещу Украйна. Част от изискванията, които все още се поставят от кремълски пропагандисти в започващите мирни преговори, е изтеглянето на сили и оръжие на НАТО от страните присъединили се след 1997 г. Сред тях са Чехия(1999), България (2004), Естония (2004), Латвия (2004), Литва (2004), Словакия (2004) и т.н., пишат авторите.

Снимка: iStock

Още: „Няма образование да организира сложна акция“: Познат на българка, обвинена в шпионаж за Путин

Публикациите в сайтовете на мрежата “Правда”, създадени за бившите съветски републики и балканските държави, са 52% от всички публикации, въпреки че те представляват непропорционално малка част от населението покрито от мрежата. Бившите съветски републики (Молдова, Латвия, Естония, Армения, Литва, Грузия, Украйна) получават 35.8% от всички публикации, въпреки че представляват едва 5.8% от населението.

Най-таргетираната държава, според броя публикации на човек от населението, е Молдова – 56 пъти повече от средното в Западна Европа. Следват Латвия – 47 пъти над средното, Естония – 36 пъти, Сърбия - 31 пъти, Армения – 26.9 пъти, Литва – 23 пъти, Грузия – 22 пъти, Словакия – 14 пъти, България – 12 пъти и Чехия – 10 пъти.

Балканските държави (Сърбия, България, Словения, Албания, Северна Македония, Хърватия, Гърция) получават 16.2% от публикациите, при само 3.2% дял в населението.

Каква е целта?

Според авторите на доклада, данните говорят за високоефективна стратегия за влияние – “концентрирана, оптимизирана и политически насочена”. Тя служи не само за вътрешно подриване на държави, но и като форма на геополитически сигнал. “Русия демонстрира капацитет и намерения към конкретни региони в периферията на ЕС и НАТО”. Според доклада дезинформацията на “Правда” е насочена срещу евроатлантическата ориентация на региона и цели да засили вътрешното разделение в страните.

Още: "Искате ли да покажете сила": Как руската пропаганда набира китайци за фронта в Украйна?

„Правда“ е мрежа от над 190 сайта на десетки езици, която служи като събирателен хъб и усилвател за руска дезинформация. Въпреки автоматизираното събиране на информация, тя е прецизно модерирана, според аудиторията за която е насочена и има обмислена стратегия за манипулация.

Снимка: kremlin.ru

Мрежата „Правда“ замести блокираната от санкциите на ЕС руска държавна мрежа от телевизии и онлайн медии на Russia Today и Sputnik. Достъпът до тях беше спрян на територията на Съюза след началото на инвазията в Украйна през 2022 г. След това започва възходът на Pravda News. Разследване на DFRLab свързва операцията с TigerWeb. Това е IT компания, базирана в Крим, с връзки с руските окупационни власти и фигури от вътрешния кръг на Путин.

До началото на 2025 г. екосистемата на мрежата „Правда“ се е разраснала до около 190 сайта, 140 са поддомейните, които са насочени към над 83 държави. Мрежата, която събира автоматизирано съдържание от руски сайтове и телеграм канали има съдържание на десетки езици. Освен основните европейски има статии и на малцинствени езици като каталонски, баски и маори. Освен това има специализирани подсайтове насочени към конкретни политически субекти (НАТО, ЕС) и дори западни лидери. Основна част от сайтовете, които са обособени в подмрежа, таргетират конкретни региони в Украйна.

Още: Путин свали полезен руски канал в Telegram - "дестабилизирал" Русия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес