България е внесла искане до Международния съд на ООН в Хага за намеса по делото "Украйна срещу Русия за нарушаване на Конвенцията за геноцида".
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Това става ясно и от документ, публикуван на интернет страницата на Международния наказателен съд в Хага. Информацията бе потвърдена и от Министерството на външните работи (МВнР) на официалната си страница в Туитър пред БТА. Това се е случило на 18 ноември, петък.
ОЩЕ: Съд в Хага наказа с доживотен затвор двама руснаци и украинец за свалянето на полет MH17
В края на октомври Нидерландският парламент одобри предложение за създаването на специален трибунал в Хага. Целта му е съдебен процес, който разследва руски военни и политически ръководители за навлизането на руски войски в Украйна.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Today, Bulgaria filed in the International Court of Justice a declaration of intervention in the case of Ukraine v. Russia for violation of the Genocide Convention. https://t.co/TXXNBpA8Xa
— MFA Bulgaria (@MFABulgaria) November 18, 2022
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
В Хага е седалището на Международния наказателен съд (МНС), който вече е започнал разследване за евентуални военни престъпления след руското нахлуване в Украйна на 24 февруари т.г. Този съд обаче няма юрисдикция да инициира съдебни преследвания във връзка с агресията в Украйна.
Киев отдавна лобира за създаването на специален международен или хибриден трибунал, който в сътрудничество с МНС да съди високопоставени представители на Русия, отговорни за нахлуването на руските сили в Украйна. Според приетата от ООН дефиниция акт на агресия означава "нашествие или нападение от въоръжените сили на една държава срещу територията на друга държава или всякаква военна окупация".
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Припомняме, че още през юли т.г. Украйна поиска да изправи пред съда висшето ръководство на Русия – президента Владимир Путин, военния и външния министри Сергей Шойгу и Сергей Лавров, лидера на партия "Единна Русия" Дмитрий Медведев, секретаря на Съвета за сигурност Николай Патрушев и други крупни функционери на Кремъл. Тъй като обаче Международният съд на ООН и Европейският съд по правата на човека предвиждат отговорност от страна на държавата, а не на отделни лица, Киев работи активно по създаването на Специален трибунал.
"Не е достатъчно да се борим с последствията от агресията – военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид. Необходимо е да се накаже първопричината за самото престъпление на агресията", каза тогава Тимур Коротки, вицепрезидент на Украинската асоциация по международно право.