За авиобранша назряващ проблем е финансово непосилното първоначалното обучение на пилоти и недостигът на такива. 2017 година и годините нататък ще бъдат критични, ако не се вземат сериозни мерки отсега. Това каза Светослав Станулов, председател на УС на Асоциацията на българските авиокомпании (АБА).
Още: Внимание: Опасност от лавини в планините
Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог
„Три години е срокът за обучение на професионални пилоти. Трябва да се даде възможност за един стабилен поток от кандидати, преминали през добър предварителен подбор – това ще повлияе върху качествата на бъдещия пилот”, заяви Станулов.
„Предложението на АБА е за българските граждани да бъдат учредени между 15 и 20 броя държавни стипендии, които да покрият обучението. Като че ли Министерство на транспорта и Народното събрание, в лицето на Комисията по транспорта, информационните технологии и съобщенията, подхождат с разбиране, но все още нищо не се е случило, има само разбиране”, каза той, цитиран от Фокус.
„Друг проблем на авиобранша са таксите, които се заплащат към Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, респективно главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” (ГД ГВА), за услугите, които се предоставят - става дума за контролни, сертификационни услуги, които трябва да са разходно ориентирани, но някои от тях не са”, допълни Станулов.
Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
По думите му за бранша има проблеми, както навсякъде, но те са повече частични, не общи. Откровено казано, Българската гражданска авиация (БГА) работи добре с Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията и главна дирекция „Гражданската въздухоплавателна администрация” (ГД ГВА).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Обучението на пилоти и таксите са две неща, които изискват законодателна промяна. Освен това самият Закон за гражданското въздухоплаване може би е претърпял вече 15-20 промени. Както цялото българско законодателство, сигурно той си струва да бъде пренаписан вече в по-нови условия, но дори и така работещ, той не ни създава големи пречки”, допълни Станулов.