Българските власти ще разчитат на съгласие от страна на Афганистан, за да връщат чужди граждани обратно. Това става ясно от споразумението между ЕС и Афганистан за реадмисия, подписано в началото на октомври. То дава възможност мигрантите да бъдат връщани обратно, но това ще зависи в голяма степен от добрата воля на приемащата държава.
Споразумението между ЕС и Афганистан (Joint Way Forward - JWF) предвижда афганистанците да бъдат връщани, но само след като са преминали всички процедури в съответната държава. В българските условия това значи да са кандидатствали за статут пред Агенцията за бежанците, да им е отказан статут и това да е потвърдено окончателно от съда. Едва тогава държавата може да приложи условията от споразумението, пише в. "Сега".
Това обаче не се случва веднага. Държавата-член на ЕС събира данните на хората, които иска да върне и ги предава на Афганистан. Оттам имат един месец, за да направят проверка и да издадат пътни документи. Този срок може да е и двуседмичен, ако България даде доказателства, че въпросното лице е гражданин на Афганистан. В краен случай се предвижда страните от ЕС да могат да издават документи, с които чужденците да пътуват. Има и вариант афганистанци да се връщат с т. нар. недоговорени полети, като в този случай уведомлението трябва да се изпрати три седмици предварително.
МВР ще се сблъска със сериозни проблеми при прилагането на споразумението, казаха пред "Сега" източници от вътрешното ведомство. В масовия случай у нас афганистанците не чакат крайния резултат от процедурата за статут, а бягат още след отказа на Агенцията за бежанците. Тъй като повечето са в лагери от отворен тип, никой не може да ги спре. Освен това българските власти подозират, че преговорите с афганистанското посолство може да се проточат и извън уговорените срокове. В отговор на парламентарно питане преди няколко седмици вътрешният министър Румяна Бъчварова заяви, че JWF няма правно обвързващ характер, а е политически документ.
Засега българските власти са успели да договорят връщането на 50 афганистанци обратно. Те обаче са се съгласили доброволно. Има договорка и за чартърен полет с общо 200 души през декември. Какво ще се случи след това, не е ясно. Именно върху доброволното връщане е акцент и в споразумението. Там е предвидено, че всички разходи по чартърните полети ще са за сметка ЕС. Във всеки един от тях може да се качват максимум до 50 души, които се връщат принудително. Деца без придружители няма да се връщат, ако не бъдат издирени роднините им или не се дадат гаранции, че има къде да останат в Афганистан.
Незаконните мигранти ще бъдат връщани с чартърни полети до Кабул. Освен това двете страни се договарят да построят специален терминал на кабулското летище, където да кацат въпросните полети.