През 2023 г. България отбелязва най-голямо подобрение в световен мащаб в индекса за върховенство на закона спрямо миналата година. Това сочат данните Rule of Law Index 2023 на World Justice Project (WJP). Страната ни подобрява оценката си с 1,7% спрямо 2022 г.
Още: Проверка: Изпращат повиквателни на запасняците
Още: Паркирали по булевардите в Русе: Стотици камиони изчакват преди Дунав мост
59-а позиция в света
Класацията показва, че България е на 59-о място в света от 142 изследвани държави. Издигаме се с три позиции, но сме предпоследни в Европейския съюз – от блока само Унгария е след нас, на 73-ото място.
Страната ни е с индекс 0.56. Най-ниският е нула – никакво върховенство на правото, а най-високият е едно.
Очаквано, отличниците са от Скандинавия. Води Дания с 0.90, след нея са Норвегия с 0.89, Финландия с 0.87 и Швеция с 0.85. По-надолу виждаме Германия, Люксембург, Нидерландия, Нова Зеландия, Естония и Ирландия.
Още: Най-важните новини за деня: 8 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 9 януари 2025 г. (четвъртък)
Последна е Венецуела с 0.26, а малко преди това са Камбоджа, Афганистан, Хаити, Демократична Република Конго.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Защо държавата брани църквата? Горан Благоев за старокалендарниците и решението на съда (ВИДЕО)
Още: Пореден протест в София против избора на Сарафов за главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Денков: ЕК ще спре мониторинга над България, но още не трябва да се успокояваме
Къде България се представя най-добре?
Най-голямо подобрение в оценката страната ни има в два елемента - при ограниченията върху правителствените правомощия и липсата на корупция, където позициите ни се подобряват с 8 места. Стигаме съответно до 75-а позиция (индекс 0.51) и 71-о място (0.45). Подобрение има, но позициите не са никак високи.
Най-напред в класацията достигаме по отношение на откритото правителство – 48-о място. 53-и сме по фундаментални права, а с позиция по напред се класираме за ред и сигурност.
Още: Почина сценаристът на "Вчера" Владо Даверов
Снимка: iStock
Останалите три елемента в класацията са регулаторно прапоприлагане, гражданско правосъдие и наказателно правосъдие. В тях България заема съответно 59-о, 65-о и 70-о място.
Според Лесли Солис, директор на изследователския отдел на проекта "Световно правосъдие" за поднационалния проект на ЕС, пред България "все още има значително пространство за подобрение", пише Bloomberg.
Още: Какво пише в годишния доклад на ЕК за България и изпълнили ли сме препоръките?
Проблемите по света
Върховенството на закона продължава да се влошава в повечето страни тази година, показва индексът. Над 6 млрд. души живеят в държави, където върховенството на правото е отслабнало между 2022 и 2023 г.
Откакто авторитарните тенденции тласнаха света към рецесия във върховенството на закона през 2016 г., спадът на световно ниво е засегнал 78% от държавите, сочат данните.
Европейският съюз е единственият регион, където стандартите за върховенството на закона са горе-долу стабилни. Проблемите на гражданското правосъдие са най-разпространеният проблем в страните от ЕС.
Още: Съдът на ЕС нареди спиране на полската съдебна реформа