Кой не е изяждал цял шоколад при тежка раздяла? Или е преставал да се храни след тежък ден в офиса. Когато този механизъм стане системен модел на поведение, можем да говорим за хранително разстройство. За съжаление, този проблем не е рядко срещан или необичаен. Той засяга много момичета, но и момчета, често при тях симптомите остават незабелязани, защото все още битува мнението, че хранителните разстройства са проблем само на жените.
Още: Без задръствания по магистралите на Велика събота
Още: 5 години без журналиста Милен Цветков
Освен известните анорексия и булемия, през последните години зачестяват орторексия — вманиачаване по здравословния начин на живот, прекомерната отдаденост към фитнеса. Тъй като са по-малко познати, могат да останат нелекувани дълъг период от време. За да се пребори с тази тенденция, екипът от психолози на "Живот на килограм" разработва превантивна програма за ученици от 6 до 11 клас — възрастта на най-често отключване.
От есента участват в състезанието за социално предприемачество "Промяната" и вече са на финала, заедно с още четири проекта. Тъй като проектът е замислен като безплатен за учениците и училищата, ако спечелят, ще имат възможност да обхванат още повече деца — до този момент са били в близо 20 училища и обратната връзка е повече от отлична.
Подкрепете проекта "Живот на килограм" в "Промяната" ТУК!
Още: Патриарх Даниил отслужи Василиева св. Литургия
Още: Българска делегация няма да пътува до Израел, Благодатният огън ще пристигне от Румъния
А ТУК може да прочетете интервю с Милена Ташкова, един от обучителите и ментори в програмата за превенция на хранителни разстройства "Живот на килограм".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!