Полицаите ще запазят пълния си пакет привилегии с обезщетение до 20 заплати и възможност да ползват 12 дни допълнително над годишния си отпуск. Това стана ясно по време на дискусия в парламента преди окончателното приемане на поправките в Закона за МВР.
Вътрешният министър Румяна Бъчварова обяви, че се отказва от първоначалната си идея таванът на обезщетенията да се намали от 20 на 12 заплати.
След като законът беше подкрепен на първо четене, бяха внесени нови текстове, в които почти изцяло се предлага отпадане на първоначалните предложения за промени от екипа на вътрешния министър.
Старите текстове предвиждаха близо 65 милиона лева да бъдат спестени от бюджета на силовото ведомство. В началото на тази година Бъчварова представи няколко направления за промени в Закона за МВР, след които се очакваше сериозно намаляване на разходите на министерството. Измененията предвиждаха нов модел на финансово управление, в който бяха включени намаляване на обезщетенията при пенсиониране или напускане на системата от 20 на 12 работни заплати.
Именно от тези текстове ще бъдат оттеглени преди гласуването на второ четене. "20, а не 12 заплати ще получават служителите на МВР при пенсиониране", стана ясно от думите на вицепремиера.
Бъчварова се е отказала и от преструктурирането на ведомството и се отказва от идеята за създаване на две нови агенции.
Едни от най-яростните критици на промените бяха именно депутатите от ГЕРБ и Патриотичния фронт. Още при представянето на редактирания закон преди внасянето му в парламента, бившият вътрешен министър и настоящ председател на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Цветан Цветанов заяви, че философията на промените е сбъркана. Той дори се присъедини към съмненията на синдикатите, че промените в закона ще доведат до икономии.
Основната съпротива на парламентаристите е срещу идеята за създаване на нова мегаагенция, в която да се влее пожарната. В закона беше предвидено и създаването на агенция за социални дейности.
Вътрешният министър Румяна Бъчварова заяви по време на дискусията, че ръководството ще се ограничи само около идеята за създаване на ново държавно предприятие за услуги, което ще трябва да издава документите за самоличност.
По думите на Бъчварова институцията трябва да бъде модернизирана, което е трябвало да стане с преструктурирането на МВР. "Но възраженията, които получихме, отнасяме се много отговорно към тях, и засега се ограничаваме само с предприятието за услуги", коментира тя.
От думите ѝ стана ясно още, че от 1 януари догодина администрацията в министерството и структурите му - около 4500 души, ще преминат по Закона за държавния служител трета категория труд и вече няма да са със статут на полицаи и пожарникари. При напускане обаче те ще си получат размера обезщетения по старите правила.