Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бутан: Бедни, но щастливи

24 февруари 2012, 09:32 часа • 30846 прочитания

Те са бедни, но щастливи. Как е възможно това ли? С помощта на специална Комисия за брутно национално щастие. Става дума за малката хималайска държавица Бутан, от която биха могли да се поучат всички.

Още: Кои театри са надвишили субсидията си за 2024 г.? От министерството отговориха

Още: Времето утре - 16 януари 2025 г.

"Финансовата криза показа, че прекалено много се осланяме на пазара. Може би затова сега се проявява такъв интерес към това, което правим в Бутан. Има по-добър, по-балансиран начин да се подхожда към нещата", смята Карма Цитеем от така наречената комисия за "брутното национално щастие". Бутанци са единствените, които редом със стандартната мярка "брутен обществен продукт" въвеждат и своето уникално мерило на националното щастие. Какво означава все пак това?

"Тук не става въпрос за забавления и евтини дразнители. Думата е за по-дълбока форма на задоволство. Това задоволство е заложено в теб. Външните източници - спортна кола, голяма къща, красиви дрехи - са все преходни неща. Така че държавата има задължението да създаде подходящи условия за своите граждани да могат да се стремят към щастие", обяснява Кинли Дорий от министерството на информацията.

Още: "Може да има, може и да няма": Член на ВСС за избора на главен прокурор утре

Още: Изгонената от Пеевски агенция по инвестициите се нанесе в "София Тех Парк"

Приказката за добрия цар

Онова, което европейците се опитват да постигнат индивидуално чрез йога и медитация, в Бутан е разпоредено така да се каже от държавата. Държавата като приносител на щастие, възможно ли е това? Кинли Дорий няма никакво съмнение: "Нашата концепция за щастието е изградена на четири стълба. Първият е справедливото и трайно социално-икономическо развитие. Вторият е съхраняването на околната среда. Третият - съхраняването и насърчаването на нашата култура и традиция. А четвъртият стълб е доброто правителствено ръководство. Най-добрият пример в това отношение е управлението на нашите крале".

Още: Kaufland кани децата на Варна на неделен куклен театър

Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове

Според местните правителствени представители щастието на повечето бутанци се дължи и на семейната система в Бутан. Хората живеят в големи семейства, уважението към възрастните е неписан закон. "Затова живеем и с по-малко стрес", уверява Карма Цитеем.

А какво е положението с онези, които не влизат в рамката на хетеросексуалния семеен идеал? Един млад бутанец, който отказва да каже името си, обяснява, че за хомосексуалните мъже е най-добре да заживеят като будистки монаси в манастир. Същевременно младежът смята, че ако в Бутан съществуваше открита хомосексуална сцена, местното общество щяло да я приеме, защото било достатъчно гъвкаво.

Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.

Бутан привлече вниманието още преди години, когато обяви война на тютюнопушенето много по-рано от останалия свят. Пушенето в Бутан не е забранено, забранена е обаче продажбата на тютюн. Което означава, че пушачите трябва сами да внасят цигарите си от чужбина на много висока цена. Страната има обаче проблеми с други пристрастяващи средства - като алкохол, марихуана и фармацевтични дроги. А и не само с тях. "Проблемите, които имат другите страни по света, съществуват и при нас", признава правителствен представител и дава за пример безработицата сред младежта, която възлизала на 10 процента.

Щастие за всички

Бутан е едно много консервативно общество, което се вижда и по това, че страната започна да се отваря предпазливо за туризма едва към края на миналия век. За да няма масово стичане на туристи обаче, властите облагат чуждестранния посетител с такса от 200 долара за всеки ден в хималайското кралство. Въпреки това нахлуването на модерния свят - туристите, телевизията и интернет - е неудържимо.

На пръв поглед тази малка държавица високо в Хималаите може да изглежда като от приказките. Истината е, че там хората не живеят в дворци и не се замерят с банкноти. По същество хората в Бутан са много бедни - от материална гледна точка. Изглежда обаче, че това не нарушава чувството им за щастие.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес