Жителите на Община Бургас са едни от най-съвестните в страната, тъй като тук нивото на разделно събиране на отпадъци е най-високо. Това съобщи по време на пресконференция Тодор Бургуджиев, изпълнителният директор на „Екопак”.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
„Решихме заедно с общината да направим пилотен проект и Бургас да е първият град – еталон за разделно събиране на отпадъци и опаковки. Това се случи през 2012 година като целта ни бе да повишим ефективността на системата за разделно събиране. В тоническата област подобрихме инфраструктурата за разделно събиране на отпадъците и проведохме образователни и информационни инициативи към гражданите. Като резултат на това средната честотата на разделно събиране на отпадъци от 37% се повиши на 53%. Това е най-добрият резултат в България в момента”, каза Бургуджиев, цитиран от Агенция "Фокус".
В Бургас има 360 точки, където са разположени цветните контейнери за разделно събиране - сини, жълти и зелени, които са тип „ракла”. Фирмата е изградила собствена сепарираща инсталация в град Каблешково, чийто капацитет е 20 000 тона годишно за сепариране на отпадъци от опаковки. Събраните разделно количества отпадъци от опаковки да миналата година са близо хиляда тона. От тях са предадени за рециклиране и повторна употреба – 410 тона хартиени и картонени опаковки, 172 тона пластмасови опаковки, 407 тона стъклени отпадъци.
В момента контейнетрите тип „ракла” са подменени с тип „иглу” това позволява събирането на по-голям обем отпадъци, а и имат и по–добър външен ви и се осигурява възможност да се събира по – чист отпадък. Въведена е джипиес система на камионите, които обслужват контейнерите за разделно събиране в Община Бургас.” Това дава възможност да се следи в реално време правилното обслужване по видове и график. "Освен това камионите са обозначени със табели указващ цвета контейнер, който се обслужва в съответния ден”, каза още Бургуджиев. На камионите има и телефони и при нередности гражданите може да съобщават за тях.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
В резултат на тези дейности за 2013 от дейността по разделно събиране на територията на община Бургас са спасени от изсичане 5 330 дървета, спестени са 1,2 милиона киловат часа електроенергия, спестени са 13 милиона литра питейна вода и са спестени 125 барела претрил. Намален е обемът на депониране на отпадъци в градското депо с повече от 1640 кубически метра битови отпадъци.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Новият проект за разделно събиране
Отделно на територията на Община Бургас ще се реализира пилотен проект по събиране на картонени опаковки за течности. Кампанията е под мотото „Празната опаковка е пълна с природни ресурси”. В тази връзка започва и интонационно-образователна кампания”, съобщи ръководителят на проекта от „Екопак” Мариана Петкова. До момента този вид отпадъци от кутиите за сокове и мляко не са се събирали и рециклирали у нас, а времето им за разпад е изключително голямо и те остават почти вечно в депата да отпадъци. Същевременно тези картонени кутии съдържат ценни оползотворили отпадъци като картон, алуминий и пластмаса.
Проектът пилотно ще се реализира в три общини в България – София, Бургас и Пловдив. Големи картонени кутии с височина на човешки ръст ще бъдат разположени в големите търговски обекти, за да се запознаят гражданите с предстоящата кампания, Ще бъдат раздавани информационни материали, организиран е и детски конкурс с награди.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини