Строежът на молове в България спря, показват данните на консултантски компании за имоти. Според изследване на “Кушмън и Уейкфийлд"” за 2014 г. страната ни е на опашката в Европа с малко над 26 000 кв. м. В момента има само един по-голям проект - “Плаза уест”, в столичния квартал “Люлин”, но той временно е замразен, пише "24 часа".
Така 9 години след бума на моловете роенето им секна, а финансовите им резултати не могат да се нарекат впечатляващи. Данни за миналата година показват, че приходите на големите търговски центрове намаляват, падат цените на наемите, а голяма част от моловете са на загуба. Само 7 от работещите имат печалба.
През 2014 г. с най-големи общи приходи е софийският The Mall с близо 32 млн. лв. Само от наеми на търговски площи те са 23,6 млн. лева, което е с над 1 млн. по-малко в сравнение с 2013 г. Средната цена за наем на кв. м в мола е близо 36 лв. месечно. Във финансовия отчет са записани и стимули за наематели за 135 000 лв., а други 708 000 лв. са отразени като промени в базовата наемна цена. Крайният финансов резултат е загуба от над 4,4 млн. лева.
На второ място по приходи е мол “Парадайз” - 31,873 млн. лв., като разликата с този на първо място е едва 11 000 лева. Молът има загуба от близо 1,4 млн. лева. Средният наем на кв. м е 32 лева, което е доста по-ниско в сравнение с другите. Интересно ще е дали тази година “Парадайз” ще успее да изпревари първенеца. Още повече, че с приключването на ремонта на бул. ”Черни връх”, с новия пробив до бул. ”Н. Вапцаров” и топлата връзка с метрото се очаква ,че посещаемостта на мола ще се увеличи.
Челната тройка се затваря от мол “Сердика” с приходи от наеми на търговски площи от 23,27 млн. лв.
Година по-рано те са били с около 500 000 лева по-високи. Нивото на наемите на кв. метър е 38 лв. и е сходно с това в The Mall. “Сердика” има печалба от над 3 млн. лева за 2014 г.
Приходите на останалите софийски молове са значително по-малки от тези на първите три.
Mall of Sofia има приходи от наем за 14,34 млн. лв., което с близо 1 млн. лева по-малко в сравнение с 2013 г. На квадратен метър наемната цена е около 55 лева, което я прави доста по-висока в сравнение с другите софийски молове. Молът за първи път е на печалба, която е над 2,2 млн. лева. Повечето договори на Mall of Sofia с търговци изтичат през 2016 г. и ще е интересно дали търговският център ще успее да ги задържи, въпреки че от мениджмънта твърдят, че повечето от договорите били подновени за още една година.
Резултатите на София ринг мол и Мегамол за 2014 г. не могат да се определят като показателни, тъй като и двата отвориха в края на миналата година - съответно през ноември и през септември.
София ринг мол отчита общи приходи от 2,36 млн. лева и загуба от над 6,1 млн.
“Скай сити” е с впечатляващите приходи от над 94,5 млн. лева, но в сумата са включени и тези от други дейност на собственика “Европа-ВН”, който държи веригата супермаркети “Фантастико”.
Извън софийските най-големи приходи отчита варненският Гранд мол.
За 2014 г. те са 23,176 млн. лева, а печалбата му е 2,16 млн. лева.
Бургаският “Галерия” също е на печалба - над 2,8 млн. лв. при приходи от 14,6 млн. лева. При него обаче 4 млн. лв. положителен резултат идват от по-висока оценка и на практика са чисто счетоводни. Мол Пловдив също е един от малкото с печалба - 1,8 млн. лв., при приходи от над 12 млн.
“Парк мол Стара Загора” отчита високи приходи - над 27 млн. лева, но те са от продажбата на активи. През май тази година молът подаде молба за производство по несъстоятелност. Дружеството не може да обслужи заем от Уникредит Булбанк за 24,4 млн. евро и банката разпродаде почти всички негови активи.
Рекордьор по загуба е Мол Варна - над 44 млн. лева. за 2014 г. при приходи от малко над 9,2 млн. лева.
Само преди дни бе съобщено, че мол Странд в Бургас се продава на търг заради неплатени данъци към общината. Началната тръжна цена за 30 дка земя и сграда е 33,3 млн. лв. Дългът към общината е само 448 092 лв., но молът има ипотека в КТБ. Ако продажбата е успешна, сумите ще отидат за погасяване на ипотеката.
Според експерти резултатите на моловете показват, че пазарът в България вече е наситен и няма.
място за нови търговски центрове. За тези, които не са в добро финансово състояние, пък няма кандидат-купувачи, което означава, че инвестицията в тях се оценява като неликвидна.