Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Божков отново попита прокуратурата къде му е ритонът

06 ноември 2020, 15:48 часа • 5357 прочитания

Само ден след като прокуратурата пробва да се оправдае със снимки и видео на експонати от колекцията на Васил Божков за конкретни негови обвинения, намиращият се в Дубай бизнесмен отново попита къде му е ритонът.

Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна

Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис

"Вчера Прокуратурата показа част от незаконно заграбените от нея артефакти на медиите. Всички присъстващи журналисти са инструктирани да снимат определен ритон. Нека Гешев и компания да кажат ясно и точно това ли е ритонът, който бе предложен на свободния пазар преди 5 месеца. Ако е той – добре. Ако не е – къде е ритонът? P.S.: Къде е останалата част от колекцията?", написа той във Фейсбук.

В четвъртък Прокуратурата опита да се защити от твърденията на бизнесмена Васил Божков, че един от ритоните от неговата колекция е предлаган на свободния пазар, докато се води иззет по разследванията срещу него.

В официално съобщение сега, държавното обвинение показва снимки и видео от открити и иззети от бизнесмена артефакти. На няколко от подбраните фотографии очевидно се натъртва на ритоните, без обаче да се посочва дали сред тях е точно този, за който Божков твърди, че се продава в чужбина.

Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Намиращият се в Дубай бизнесмен на няколко пъти отваря тази тема. Преди два месеца той написа: "Все още никой от властта не е дал адекватно обяснение за ритона, който беше на пазара. Може би са го върнали, а може би са продали още нещо", обяви той във Фейсбук. Още два месеца по-рано Божков информира, че един от ритоните в колекцията му е засечен на свободния пазар.

Става въпрос за експонат, който миналата година е закупен от галерия Yacob's в Лондон, специализирана в ислямско и антично изкуство. Той е иззет от българските власти на 2 март т. г. и веднага след това е бил пуснат за продажба на свободния пазар, твърди бизнесменът, срещу когото прокуратурата е повдигнала 17 обвинения.

Според Божков този пример "е достатъчно показателен за отношението към културно-историческото наследство от властимащите". На няколко пъти той призова прокуратурата да покаже ритона, но държавното обвинение, министерство на културата и НИМ или отказваха, или просто си мълчаха.

"Предвид упорито разпространявани в публичното пространство неверни твърдения, относно иззетите от помещенията в сградата на ул. „Московска" №43 предмети, както и с цел осигуряване на прозрачност на дейността на Специализирана прокуратура, наблюдаващите делото прокурори, съгласно НПК, дадоха разрешение за публикуване на видеоматериал и снимки на иззети веществени доказателства, съхранявани в НИМ", твърди сега прокуратурата. Така и не става ясно обаче какво точно пречи всичко да бъде показано пред очите на медии и специалисти, след като се твърди, че всичко е законно иззето и съхранявано.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Иначе в официалното съобщение се твърди, че специализираната прокуратура ще поиска "съдействие от учени и независими специалисти с международно признание в областта на археологията, на които да възложи изготвянето на експертни оценки на иззетите от сградата на „НОВЕ ИНТЕРНАЛ" ЕООД в гр. София предмети с белезите на културно-исторически ценности".

Иззетите предмети, общо 6778 броя, притежаващи белези на движими културни ценности, към момента се съхраняват в Националния исторически музей при спазване на утвърдените правила и при осигурена охрана от органите на МВР, твърди държавното обвинение.

"С оглед обективната и неоспорима оценка на иззетите предмети, които според обвинението са незаконно придобити и държани от обвиняемия В.Б., Специализирана прокуратура започва разговори с водещи археолози от Федерална Република Германия, Република Италия и други страни членки на Европейския съюз.

Те ще имат за задача да установят актуалния статут, културно-историческата и финансова стойност на иззетите по делото веществени доказателства, притежаващи белезите на движими културни ценности", пише още прокуратурата. Очевидно обаче целта на съобщението са именно ритоните, снимките и видеото, след като историята с межудародните експерти вече беше развита веднъж от говорителя на главния прокурор, а след това и самият шеф на държавното обвинение я лансира при изслушването си в парламента.

Само преди месец прокуратурата допусна, че античната колекция на Божков може да стане публична държавна собственост. Тогава говорителят на главния прокурор Сийка Милева съобщи, че на 1 октомври са приключили всички действия по претърсване и изземване в сградата на ул. "Московска" 43, където се помещаваше офисът на Божков, фондация "Тракия" и неговия музей.

Реакцията на Васил Божков не закъсня и веднага след изказването на Милева бизнесменът се оплака, че част от античните предмети вече са пуснати за продажба на международния пазар. Той обвини, че "в продължение на 8 месеца прокуратурата граби и унищожава световно-историческо наследство".

"Това отношение към културата напълно отговаря на манталитета на Гешев и компания. В поредно нарушение на българските и международните закони, обявиха, че щели да национализират колекцията в полза на държавата", написа бизнесмена тогава и добави: "Само талибаните грабят музеи. Талибаните, които в момента се разпореждат с България".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес