Само ден след като прокуратурата пробва да се оправдае със снимки и видео на експонати от колекцията на Васил Божков за конкретни негови обвинения, намиращият се в Дубай бизнесмен отново попита къде му е ритонът.
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
"Вчера Прокуратурата показа част от незаконно заграбените от нея артефакти на медиите. Всички присъстващи журналисти са инструктирани да снимат определен ритон. Нека Гешев и компания да кажат ясно и точно това ли е ритонът, който бе предложен на свободния пазар преди 5 месеца. Ако е той – добре. Ако не е – къде е ритонът? P.S.: Къде е останалата част от колекцията?", написа той във Фейсбук.
В четвъртък Прокуратурата опита да се защити от твърденията на бизнесмена Васил Божков, че един от ритоните от неговата колекция е предлаган на свободния пазар, докато се води иззет по разследванията срещу него.
В официално съобщение сега, държавното обвинение показва снимки и видео от открити и иззети от бизнесмена артефакти. На няколко от подбраните фотографии очевидно се натъртва на ритоните, без обаче да се посочва дали сред тях е точно този, за който Божков твърди, че се продава в чужбина.
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Намиращият се в Дубай бизнесмен на няколко пъти отваря тази тема. Преди два месеца той написа: "Все още никой от властта не е дал адекватно обяснение за ритона, който беше на пазара. Може би са го върнали, а може би са продали още нещо", обяви той във Фейсбук. Още два месеца по-рано Божков информира, че един от ритоните в колекцията му е засечен на свободния пазар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Става въпрос за експонат, който миналата година е закупен от галерия Yacob's в Лондон, специализирана в ислямско и антично изкуство. Той е иззет от българските власти на 2 март т. г. и веднага след това е бил пуснат за продажба на свободния пазар, твърди бизнесменът, срещу когото прокуратурата е повдигнала 17 обвинения.
Според Божков този пример "е достатъчно показателен за отношението към културно-историческото наследство от властимащите". На няколко пъти той призова прокуратурата да покаже ритона, но държавното обвинение, министерство на културата и НИМ или отказваха, или просто си мълчаха.
"Предвид упорито разпространявани в публичното пространство неверни твърдения, относно иззетите от помещенията в сградата на ул. „Московска" №43 предмети, както и с цел осигуряване на прозрачност на дейността на Специализирана прокуратура, наблюдаващите делото прокурори, съгласно НПК, дадоха разрешение за публикуване на видеоматериал и снимки на иззети веществени доказателства, съхранявани в НИМ", твърди сега прокуратурата. Така и не става ясно обаче какво точно пречи всичко да бъде показано пред очите на медии и специалисти, след като се твърди, че всичко е законно иззето и съхранявано.
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Иначе в официалното съобщение се твърди, че специализираната прокуратура ще поиска "съдействие от учени и независими специалисти с международно признание в областта на археологията, на които да възложи изготвянето на експертни оценки на иззетите от сградата на „НОВЕ ИНТЕРНАЛ" ЕООД в гр. София предмети с белезите на културно-исторически ценности".
Иззетите предмети, общо 6778 броя, притежаващи белези на движими културни ценности, към момента се съхраняват в Националния исторически музей при спазване на утвърдените правила и при осигурена охрана от органите на МВР, твърди държавното обвинение.
"С оглед обективната и неоспорима оценка на иззетите предмети, които според обвинението са незаконно придобити и държани от обвиняемия В.Б., Специализирана прокуратура започва разговори с водещи археолози от Федерална Република Германия, Република Италия и други страни членки на Европейския съюз.
Те ще имат за задача да установят актуалния статут, културно-историческата и финансова стойност на иззетите по делото веществени доказателства, притежаващи белезите на движими културни ценности", пише още прокуратурата. Очевидно обаче целта на съобщението са именно ритоните, снимките и видеото, след като историята с межудародните експерти вече беше развита веднъж от говорителя на главния прокурор, а след това и самият шеф на държавното обвинение я лансира при изслушването си в парламента.
Само преди месец прокуратурата допусна, че античната колекция на Божков може да стане публична държавна собственост. Тогава говорителят на главния прокурор Сийка Милева съобщи, че на 1 октомври са приключили всички действия по претърсване и изземване в сградата на ул. "Московска" 43, където се помещаваше офисът на Божков, фондация "Тракия" и неговия музей.
Реакцията на Васил Божков не закъсня и веднага след изказването на Милева бизнесменът се оплака, че част от античните предмети вече са пуснати за продажба на международния пазар. Той обвини, че "в продължение на 8 месеца прокуратурата граби и унищожава световно-историческо наследство".
"Това отношение към културата напълно отговаря на манталитета на Гешев и компания. В поредно нарушение на българските и международните закони, обявиха, че щели да национализират колекцията в полза на държавата", написа бизнесмена тогава и добави: "Само талибаните грабят музеи. Талибаните, които в момента се разпореждат с България".