Българите най-много от всички граждани на държави членки от ЕС вярват, че произходът от богато семейство е съществен фактор за успех в живота. В същото време са на трето място – след Ирландия и Малта, по процент вярващи, че фактор за успех а усилената работа.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Почти на върха сме и по недоволство, че разликите в доходите на хората в страната ни са твърде големи. Освен това сме към последните места по усещане за справедливост и задоволство от това, което получаваме спрямо това, което смятаме, че ни се полага.
Това показва проучване на Евробарометър, проведено през май-юни 2022 г. и публикувано през февруари 2023 г. Анкетата в България е проведена от Kantar TNS BBSS сред 1027 пълнолетни български граждани.
Едва 12% от европейците определят произхода от богато семейство като „съществен фактор“ за успех. 53% от всички респонденти казват, че това е „важна“ предпоставка, а 23% - че „не е много важна“.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
България е №1 сред тези, които твърдят, че богатите роднини са „съществени“ – с 30%. След нас са Унгария, Малта, Австрия и Гърция, сочат данните на Евробарометър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
България е трета, що се отнася до респондентите, отговорили, че усилената работа е „съществен“ фактор за успеха им. 38% от българите са отговорили по този начин, като изостават само от малтийците – 39% и ирландците – 40%. След нас са гърците, унгарците и словаците.
90% от европейците смятат този фактор за съществен или много важен. У нас 54% го определят като важен. Само за 8 на сто от българите това не е така.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Преобладаващото мнозинство от европейците казват, че доброто образование е или "съществено" (34%), или "важно" (60%). Останалите 6% смятат, че този аспект не е важен.
Сред българите за съществен го смятат 32%, като за важен го определят 57 на сто, а 10% мислят, че не е ключов.
Българите не смятат, че в страната ни има равни възможности за постигане на успех в живота. Само 27% са отговорили обратното, което е четвъртият най-нисък резултат в ЕС – след тези на Гърция, Кипър и Хърватия. Става въпрос за отговорилите със „категорично съм съгласен“ и „съгласен съм“.
47% от европейците са съгласни, че в момента в тяхната страна хората имат равни възможности за постигане на успех в живота, както всички останали. Един на всеки трима - 30% - не е съгласен с това твърдение, а 21% заемат неутрална позиция.
Българите не вярват много и че повечето неща, които се случват в живота им, са справедливи. Само 32% от тях твърдят, че са съгласни (от които 7% отвръщат „категорично се съгласявам“). 37 на сто са несъгласни, а 29% не изразяват категорична позиция.
Французите, словенците, хърватите, кипърците и гърците са по-недоволни от българите. Средният дял на съгласие в целия ЕС е 38%.
Само 23% от българите мислят, че хората в страната получават каквото заслужават. 47% не са съгласни, а 28% нито са съгласни, нито не са. В 12 държави процентът на съгласните с твърдението е по-висок от средния за ЕС.
Средно 81% от анкетираните казват, че са съгласни или силно съгласни, че разликите в доходите на хората в тяхната страна са твърде големи. В пет страни поне половината от респондентите изразяват силно съгласие - България (62%), Унгария (59%), Литва (58%), Португалия (53%) и Словения (50%).
В 26 държави членки мнозинството подкрепя мнението, че правителството в тяхната страна трябва да предприеме мерки за намаляване на разликите в доходите.
Във всички държави членки мнозинството от хората са съгласни, че важна задача на правителството е да облага богатите с данъци, за да подкрепя бедните. Има четири страни, в които повече от седем от десет души са съгласни до известна степен с това твърдение. Става въпрос за Гърция - 88%, Германия - 86%, и България и Австрия - по 82%.