Бившият зам.-министър Ангел Петров разкритикува служебния министър на електронното управление за машинния вот. Според него той е дал странно интервю по темата за удостоверяване на машините за гласуване и вместо да създаде увереност в процеса, руши доверието в него. Още: Следствени тайни летят, замесен ексминистър говори като мълчи
От изказването на служебния министър Валентин Мундров излиза, че неувереността му се дължи на все още незапочналия към момента на интервюто процес по тяхното удостоверяване. Той бе категоричен, че машинно гласуване ще има.
„Вчера (петък - б.а.) получихме от ЦИК машините, които трябва да бъдат удостоверени, и днес (събота) в 10 часа в Министерството на електронното управление ще започнат работата си екипите по удостоверяването. Първата задача на тези екипи е да проверят какво точно сме получили от ЦИК. Ако има някакви проблеми, ще бъде изпратено писмо до ЦИК, след което ще продължат работата си“, поясни той.
Подчерта, че преди никои избори досега не е имало толкова дълго време за удостоверяване на машините.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Ето и частта от интервюто на Валентин Мундров в „Събуди се“ по Нова телевизия, касаещо машинния вот:
Вие чухте притесненията на Кирил Петков в момента, в който беше съобщено Вашето име при президента от премиера Главчев. Той каза, че има опасност да имаме хартиена бюлетина и да нямаме електронно гласуване с този министър. Тоест, с Вас. Има ли такъв риск да няма електронно гласуване към този момент?
Риск няма. Това, което сме предвидили, дейностите, които предстои да бъдат направени, към този момент започнаха достатъчно рано. Вчера (петък-б.а.) получихме от ЦИК машините, които трябва да бъдат удостоверени, и днес (събота-б.а.) в 10 часа в Министерството на електронното управление ще започнат работата си екипите по удостоверяването. Първата задача на тези екипи е да проверят какво точно сме получили от ЦИК. Ако има някакви проблеми, ще бъде изпратено писмо до ЦИК, след което ще продължат работата си.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Казвате ли обаче: „На 100% машинно гласуване ще има на 9 юни“?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Да, машинно гласуване ще има.
Имате ли обаче достатъчно време? От ЦИК вече изразиха опасения. Казват: "Много почивни дни има. Те трябва да работят и през почивните дни, за да могат да бъдат сертифицирани машините навреме. Иначе може да стигнем до онази, старата хипотеза, при която отново заради липса на време останахме без машинно гласуване". Има ли риск отново да не ви стигне времето?
Както казах и преди малко, мисля, че този път процедурата, която ЦИК направи за избор на изпълнител, успя да осигури достатъчно време. И аз смятам, че в рамките на тези две седмици ние ще удостоверим машините и ще предоставим възможността на ЦИК да бъдат те изпратени по секционните избирателни комисии, след което хората да гласуват. Още: "Не били геймърски компютри, а компоти": Бившият главен секретар на МЕУ отговаря на Йоловски
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Колко общо са машините?
Не мога да кажа точна бройка, но мисля, че са над 11 600 може би.
Казвате, че приблизително 11 600 са машините. Сертифицирани от тях - тоест, проверени, удостоверени и т. н., ще бъдат само десет. Тези, които техните номера видяхме как бяха изтеглени публично преди няколко дни, достатъчни ли са 10 машини да говорят за сигурността на вота на 11 хиляди и 600 машини?
Процесът, по който се удостоверяват, е на база на получен код от ЦИК. Колегите от екипите проверяват този код, сигурността на машината, след което има процедура, която е на ЦИК, която се нарича "доверено изграждане". Това доверено изграждане е процедура на ЦИК, след него всички машини се зареждат с този код, който е получен на база на довереното изграждане.
Казвате: „Достатъчно сигурно е“. Ще има ли обаче момент, в който ще има наблюдение как се сертифицират тези машини. Ще има ли възможност отново за снимки, които да дадат сигнал на ДАНС да прекъснат гласуването, ако не го прекъснете вие?
В МЕУ направихме защитена среда така, както е по закон. Тази защитена среда, изисквания и правила за това кой може да бъде допуснат до тази защитена среда, са всъщност екипите. Никой не може да влиза с телефон - нека така да кажем. Какво се случва в залата, в която се извършва удостоверяването, може да бъде наблюдавано в МЕУ на първия етаж, в зала „Партер“.
Михаил Стойнев, който беше направил онази снимка тогава, която разбуни духовете, той част ли е още от вашия екип?
Не. Михаил Стойнев не е част от екипа на МЕУ.
Гарантирате, че този път такива снимки няма да има. Нека да видим някои от проблемите, които имаше на миналите избори, да кажете отстранени ли са сега? Този проблем с хартията и отпечатването на бюлетините, помните - ролката беше по-широка, отколкото трябва, някои бюлетини излязоха без нищо напечатано на тях, други бяха смачкани в машините. Този проблем решен ли е?
Не мога да отговоря на този въпрос. Всъщност една част от удостоверяването е и това, което казахте. Ако има възникнали такива проблеми, те ще бъдат рапортувани към ЦИК, която трябва да вземе решение.
Има ли достатъчно време за това?
Както казах, мисля, че времето е достатъчно, за да могат да бъдат удостоверени. Толкова време не е имало при почти никои избори до момента.
Звучите оптимист. Гаранцията на част от машините изтича. Възможно ли е част от тях да отпаднат или пък да нямате достатъчно машини, които да подсигурят всички избирателни секции?
Това е от компетенцията на ЦИК, тъй като машините са в ЦИК, те провеждат и процедурата по тяхната доставка и гаранция.
Флашките, и те ли са ангажимент на ЦИК. Задавам този въпрос, защото виждате какво става по това дело за касиране на вота в София. Част от флашките са в това дело. 400 флашки са били компрометирани. Други неща пък не може да бъдат открити. Има ли достатъчно флашки, ако това е във вашата компетенция? И тези флашки ще бъдат ли достатъчно сигурни, за да има основание за касиране на вота?
Тези флашки, това, което е от нашата компетенция в МЕУ, аз изпратих писмо до ЦИК, че използването на тези флашки е на минимума като брой използвания, тъй като тези флашки се изчистват от експерти на МЕУ по молба на ЦИК. Тези флашки всъщност могат да бъдат използвани доста напред като брой, те не са дефектни. Може би процентът на дефект е от порядъка на 0,5%.
Тоест, имате достатъчно?
Не ние, а ЦИК.
Кажете честно, ако има проблем някъде с машинното гласуване, хипотетично къде може да бъде търсен той?
Не смятам, че ще има проблем в машинното гласуване.
Тоест, не виждате някъде пробойни?
На този етап не смятам, а така или иначе нашата задача по удостоверяване се спазва в сроковете, в които имаме като възможност да бъдат изпълнени и на този етап нямаме абсолютно никакви проблеми.
Как ще изглежда гласуването? Знаете ли коя листа първа ще се появи на екрана? Запознавали ли сте се вече с този софтуер?
Не. Това е софтуерът, който получихме вчера.
Тоест, не сте имали възможност да го проучите. Имате ли обаче идея колко време ще отнеме гласуването с машина и за двата избора?
Първо трябва да разгледаме софтуера. Това е част от удостоверяването на машините.
Но ще може да се гласува само за единия или само за другия избор?
Все още не мога да Ви кажа.
Не знаете?
Вчера получихме софтуера, който е предаден на изпълнителя на ЦИК, след което днес в 10 часа, както казах, ще се започне тестовете за удостоверяване на машините.
Вие как ще гласувате на изборите?
Машинно.
Има ли как да бъдат хакнати машините? Това е една от основните тези и хипотези, които се въртят в публичното пространство преди всеки избори? Технически възможно ли е?
Мисля, че законодателят е предвидил достатъчно дейности и правила, по които трябва да се извърши проверката, довереното изграждане и съответно предоставянето на хората да гласуват. Дали има възможност - смятам, че винаги може да се търси вариант, в който да се добавят допълнителни проверки, които могат да дадат увереността на гражданите, че машинното гласуване ....
Кога да се правят тези проверки - преди изборите или след като вече кажат, че нещо се случва с машината?
Аз смятам, че преди изборите всичко, което трябва да бъде направено, е тези проверки да бъдат направени преди изборите. Така е преценил и законодателят.
Видеонаблюдение ще има ли и къде?
Да, разбира се, навсякъде ще има - в повече от 11 500 секции.
Хората, ако искат да видят какво се случва в тяхната секция, могат ли да го направят?
Да, видеонаблюдението е онлайн. Всички записи, както и онлайн видеонаблюдението могат да бъдат намерени на e-video.bg. Разбира се, там, където има смущения или не може да бъде предоставена достатъчно бърза скорост за изпращане на видеосигнала, при получаване на сигнал в телефоните в ЦИК, тези записи се свалят и се публикуват на същия този сайт. Още: Да им вярваме ли този път? Министър обещава да има машини за гласуване на 9 юни
От колко до колко ще работи това видеонаблюдение? Кога да влезем на този сайт, за да гледаме?
След приключване на изборния ден, при преброяването от секционните избирателни комисии.
Премиерът Главчев каза преди дни, че може да се стигне до забавяне на окончателния резултат, вие как разбирате тези думи?
Може би това, което премиерът Главчев е казал, е, че на тези избори всъщност цифрите, които се въвеждат, са три пъти повече от тези на предишни избори. Ние имаме две бюлетини един път за Народно събрание, един път за Европейски парламент, при което цифрите мисля, че са увеличени от СИК по три.
А ето и становището на бившия зам.-министър на електронното управление Ангел Петров, публикувано във Фейсбук:
"Честно да си кажа, доста мислих дали следва да коментирам поредното меко казано странно интервю на темата удостоверяване на машините за гласуване, поради обстоятелството, че ми е искрено болно когато вместо да създаваме увереност в процеса, ние с неадекватни изказвания ден след ден рушим доверието в него. Недопустимо е в национален ефир, по-малко от месец преди изборите, от страна на призвания да създава увереност в машинното гласуване да се казва, че не знае какви активи е получил от ЦИК, не знае колко машини ще се ползват в изборите, не може да каже коя листа ще се зарежда в машината първа, не знае дали са отстранени проблемите с хартията и т.н.
Нелепо е да твърдим, че няма риск за машинното гласуване, защото въпросът дали да бъдат удостоверени машините е в пряка зависимост от провеждането на сериозна процедура на проверка на съответствието с предварително заложени в техническата спецификация изисквания и с принципите на Изборния кодекс, а не е решение по целесъобразност на неизвестно КОЙ. Искам ясно да заявя, че при добросъвестно отношение към самия процес на всички замесени в него страни, никой не би следвало да има каквото и да е притеснение относно това ще има ли достатъчно време процеса да приключи така, че при наличие на съответствие, на 09.06.2024 г. да можем да гласуваме с машини.
По отношение на самото интервю следва да се кажe, че за съжаление риск за машинното гласуване има, и той е пряко следствие на липсата на прозрачност относно процеса на удостоверяване. На първо място присъствието на ДАНС в качеството им на наблюдател не гарантира нищо, тъй като същите не могат пряко да се намесват в процеса и не носят каквато и да е отговорност в него. Впрочем, от присъствието на ДАНС на предходното удостоверяване за втория тур на местните избори, обществото не разбра има или няма проблеми в процеса, какви са техните препоръки от проведеното наблюдение и съобразени ли са те в сегашната ситуация.
Както разбрахме от самото Министерство на електронното управление, промените в методиката са козметични, т.е. нищо по същество не е променено. Прозрачност на процеса щеше да е налична, ако ние като общество, поне като минимум имахме на разположение хронограмата на процеса по удостоверяване, чрез която лесно можехме да проследим на коя дата какво следва да очакваме и кой е отговорен за евентуалното забавяне в него, ако нещо не се е случило в срок.
От интервюто разбрахме, че дейностите, които сме предвидили, ще се изпълняват в определените срокове като стриктно ще се спазват поетите ангажименти, но какви са предвидените дейности, кога следва да се изпълнят и чии са ангажиментите по тяхното изпълнение, никой не разбра. Разбрахме, че вчера сме получили софтуера, но не разбрахме нищо по отношение на това колко софтуера получихме.
Ако действително ЦИК държи на това, което е разписано в техническата спецификация към проведената обществена поръчка, а именно да има различен софтуер на машините за гласуване за изборите две в едно, от тези който са предвидени за гласуване в чужбина и са предвидени само за избори за парламент, даваме ли си ясна сметка какво означава това? Отговор на този въпрос няма! Въпросът коя бюлетина ще се появява първа на екрана на машината определено не е въпрос на ривърс инженеринг на изходния код, същото е елемент на техническото задание, респективно на техническо предложение на изпълнителя.
Няма отговор и на въпроса кой е допустимия за ЦИК краен срок за издаване на решение от страна на трите удостоверяващи институции, така че да не се повтори фиаското от местните избори. Покрай удължаването на срока за набиране на външни експерти, разбрахме, че има затруднения при тяхното набиране, но в крайна сметка не разбрахме имали въобще такива, каква е тяхната квалификация и в състояние ли са същите да гарантират провеждането на надеждна проверка на съответствието.
Особено странно е да се твърди, че законодателят е предвидил изискванията към защитената среда, Правилата за извършване на проверка, обхвата и обема на извършените проверки, доколкото това е пряка отговорност на удостоверяващите институции. В противоречие на обявените мерки за публичност за първи път методиката за удостоверяване беше утвърдена без да се проведе традиционната среща на живо със заинтересованите страни, на която традиционно се канеха за участие както партиите участници в изборите, така и членовете в ИКТ съвета към министъра на електронното управление. И накрая съм длъжен да споделя, че при наличие на проблеми в удостоверяването се издава Решение за отказ за удостоверяване, а не се „рапортува“ на ЦИК, защото идентифицират ли се подобни рискове, то колкото и да ни се иска, време за тяхното отстраняване няма.
Никоя удостоверяваща съответствието институция по света няма и никога не е имала за задача да отстранява проявени несъответствия в дадения за оценка продукт, респективно сертифицирането на продукта никога не е на всяка цена. Остава ни да се надяваме, че действително участниците в процеса по удостоверяване съзнават своята отговорност към обществото и ще подходят към нея с дължимото сериозно отношение, вместо бодро да ни се хилят от телевизионния екран".