Общо 64 граждански организации, сред които и Българският хелзинкски комитет (БХК), обявиха във вторник подкрепеното от тях предложение за нова европейска директива, която да защитава журналистите от съдебни дела, целящи финансовото им обезкървяване.
Още: Номинират Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд
Още: Поклонението пред цигуларя Георги Тилев ще бъде на 22 февруари
Практиката, известна като стратегически дела против публичното участие (или SLAPP, Strategic Lawsuits Against Public Participation) често се практикува от влиятелни и непрозрачни в дейността си личности или организации, които са осветлени от журналисти, правозащитници или активисти. Целта на съдебните производства е да бъдат изцедени финансовите и психологическите сили на хората, огласяващи важна за обществеността информация, която атакуващият не желае да става публично достояние.
Към настоящия момент нито една държава в Европейския съюз няма законодателство против подобни практики. С предложението си гражданските организации целят да подкрепят сигурността на журналистите и активистите, и така да защитят достъпа до информация по важни въпроси.
Предложената директива предвижда мерки за пресичането на злоупотребата с право на иск още в зародиш, овластява съдилищата да налагат санкции за това и засилва средствата за защита на атакуваните. Проектът е изготвен от експерти, включително от академичните среди, адвокати, жертви на SLAPP дела и специалисти по изготвяне на политики и застъпничество.
Още: Младежите от "Дьо Моле България" почетоха паметта на Апостола Васил Левски (СНИМКИ)
Още: Нова парламентарна комисия ще мисли законодателство за пътната безопасност
„Правните действия, целящи да запушат устите на журналисти и активисти, не са рядко явление. Те могат да бъдат както от наказателно, така и от гражданскоправно естество“, коментира адв. Адела Качаунова, директорка на програмата за правна защита на БХК. „Това са дела, почиващи на очевидна злоупотреба с правото на иск, на явно неоснователни, преувеличени или свръхчувствителни претенции. Истинската им цел е да тормозят и сплашват ответниците, така че те да се откажат от това, което правят, а не толкова да постигнат някакъв реален успех. Всеки човек би се притеснил, ако срещу него е заведено дело. От това върху него лягат и разноски за консултации с адвокат и инвестиция на време, за да се защитава от безпочвените атаки“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Примери за подобни съдебни дела както срещу журналисти, така и срещу активисти, има и в българската практика.
„Понастоящем БХК защитава авторка на Фейсбук пост, впоследствие разпространен и от няколко медии. В поста си тя посочва, че някои организации, опониращи на Стратегията за детето, са финансово непрозрачни. На тези атаки срещу свободите на изразяване и на достъп до информация трябва да се сложи решително точка“, допълни адв. Качаунова.
Изготвеният от експерти проект за директива е достъпен в интернет на адрес https://dq4n3btxmr8c9.cloudfront.net/files/zkecf9/Anti_SLAPP_Model_Directive.pdf.
Още: Кой има имен ден днес, 21 февруари 2025 г.
Още: Най-важните новини за деня: 20 февруари 2025 г.