Още на първия ден след потопа в Карлово служебният министър на земеделието Явор Гечев заяви, че дървеният материал, свлечен от реките, ще бъде раздаден безвъзмездно на местното население.
Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор
Още: Променят движението в двете тръби на тунел „Железница“ на АМ „Струма“
Кой раздава дървата и наистина ли са безплатни за хората? От Държавно горско стопанство - Карлово обясниха за bTV, че носят отговорност само за дървата в обхвата на горите, а за тези свлекли се в пострадалите села отговорност носят кметовете.
„Първия месец след потопа ние само помагахме да съберем с нашите камиони дървесината в указаните места. Транспортирали се я. Оттам нататък местните структури си решават как да си разпределят дървесината“, заяви директорът на Държавно горско стопанство – Карлово Златю Кличев.
В село Богдан дървеният материал се складира на стадиона. Колко дърва има и само те ли са ще попитаме кмета. От отговорите на кмета обаче не стана ясно колко дървен материал има. Става ясно, че няма да стигне за всички.
Още: След смъртта на папата: "България излиза от една зона на комфорт"
Още: "Записа датата в календара си": Папа Франциск е щял да посети България още веднъж
Жители на село Богдан разказват, че дървата били безплатни, но за транспорт и рязане трябва да се плати по 40 лв. на кубик. Това се е решило на общо събрание, обяснява кмета на селото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Има си горива, има си разходи, има си транспорт, има си товари и така“, обяснява кметът Христо Иванов.
В Каравелово и Слатина цената за 5 кубика дърва е 10,50 лв. Тарифите за превоз и нарязване са различни. „Купих си. Дървата са безплатно, но резачът и превозът станаха по 20-25 лв. на кубик“, разказва един от жителите.
Дворът на старото училище в Каравелово вече е склад за дърва. От тях могат да си вземат само пострадалите от бедствието. „Да има достатъчно дърва. Безвъзмездно се дават. Плаща се превозният билет. Фактически се плаща по 1,50 лв. плюс 3 лв. превозен билет или за 10,50 лв. по 5 кубика на къща давахме на абсолютно цялото население“, заяви кметът на селото Славка Червенкова.
Още: Бащата на Сияна: Само по празниците загинаха още 6 души: Докога?
ОЩЕ: След наводненията: кабинетът одобри 19 млн. лв. за преодоляване на бедствия