Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

„Бедните работещи” - ощетени със стотици левове

17 септември 2013, 10:30 часа • 9493 прочитания

Европейските проекти са единственото препитание за десетки хиляди хора в провинцията. В малките градчета и скромните провинциални общини работа почти не се намира. Хиляди хора в България работят от години само по такива проекти, и то ако имат шанса да принадлежат на някоя „рискова” група: дълготрайно безработен, в предпенсионна възраст, ниско образован, от различен етнически произход или с намалена трудоспособност (ТЕЛК).

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

При стартиране на подобен проект на опашка за конкурсите се нареждат почти всички граждани на дадена община. За едно място се борят между 50 и 100 души. Те метат улиците или косят трева, мият чинии, готвят или чистят в социална столова, полагат битова социална помощ в домовете на нуждаещи се съграждани.

Заплащането по тези социални програми е също социално, т.е. възможно най-ниското – след приспадане на данъците и осигуровките работещите получават около 240-250 лв. Проектите траят обикновено 1 година, а след това – отново на борсата за безработни.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас


Работниците в тези проекти, най-вече по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, сключват трудови договори с общината. В повечето случаи по тези договори не се начислява процент за прослужено време (както се изисква от Кодекса на труда). Трудовият стаж не се признава, независимо, че лицето е назначено и работи по същата специалност, по която има години трудов стаж.

Интересно е, че след спечелване на мястото с конкурс по определени критерии (образование, трудов стаж по специалността, придобити умения и пр.) на назначеното лице вече не се признават именно образованието, стажът, опитът.

Министерство на финансите и Социалното министерство не желаят да отговарят на този въпрос, общините – също.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Действат ли кметовете (работодателите) на своя глава и погазват ли трудовото законодателство или има официален документ, който дава право на работодателя да лишава работещите по европейски проекти от пари за прослужено време, от колективен трудов договор и т.н. Или Общините решават да не спазят трудовото законодателство на своя глава, защото така биха си спестили по няколко стотици лева на година от всеки работник?

Автор: Виолета Григорова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес