"Очаквам партиите да поемат публичен ангажимент да не използват по време на кампанията платени или провокирани коментатори в социалните медии, защото това е неетична и вредна практика", коментира по БНР Камелия Димитрова, председател на Българската асоциация на пиар агенциите (БАПРА) във връзка с призива на няколко комуникационни агенции към партиите да не използват т. нар. "тролове" в предизборната кампания.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
"За „тролове“ и използването им в предизборна кампания говорим в последните 10 години, те се използват непрекъснато, включително и компании ги използват, за да налагат мнения и тези в публичното пространство", посочи Димитрова.
"Ние забелязваме, че това се случва в дигиталната среда, но не знаем колко са „фабриките за тролове“. Вече се правят и много професионално тези профили на „тролове“ и трудно могат да бъдат различени, но това е цяла индустрия, в която се влагат пари и трудно се разграничават фалшивите профили.
Не можем обаче да очакваме от хората да докладват за това. Основната отговорност за това е на политическите сили, които си позволяват за манипулират общественото мнение. Особено когато се изкривява вотът, това е заплаха за демокрацията", коментира още Камелия Димитрова.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Тя отбеляза, че вече имат етична комисия към агенцията, която ще работи по различни казуси за връзките между агенция и клиент, като ще се разглеждат и съмнения за използване на „тролове“.
Припомняме, че вчера 5 професионални организации в сферата на медиите и комуникациите се обявиха в декларация против използването на тролове в предизборната кампания за парламентарния вот.
Категорично обявяваме използването на платени или провокирани коментатори в социалните мрежи и онлайн медиите, известни като „интернет тролове“, за неетична и вредна, се казва в декларацията.
Те призовават политическите сили също да се ангажират с това. Призивът е и към медиите и администраторите на страници и групи в социалните мрежи да модерират отговорно коментарите и да не допускат език на омразата, обиди и други подобни действия с разрушителен ефект. Авторите на деклараицята призовават политическите партии ясно да декларират, че няма да използват тролове в своите кампании. Те настояват всички комуникационни организации, сдружения и практикуващи специалисти да подкрепят декларацията, а медиите да модерират отговорно коментарите под материалите и да изтриват тези, които носят фалшива информация, използват език на омразата, както и обидни и нецензурни думи. В декларацията се посочва, че пандемията доведе до драстичен спад на доверието в източниците на информация и затова е важно PR специалистите да се противопоставят и на създаване и разпространение на фалшиви новини. Тази практика влияе негативно върху обществото ни и създава тревожност и несигурност.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Документът е подкрепен от Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО), Българска асоциация на пиар агенциите (БАПРА), Асоциация на специалистите по комуникации в общините (АСКО), Дружество на PR специалистите към СБЖ, Българска академична асоциация по комуникации (БААК), отделни агенции и специалисти.
Още: "Вожда", "Сам срещу всички" - спонсорирана подкрепа или подготовка за избори?