Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Банкя е с една от най-скъпите ВиК-мрежи

04 февруари 2015, 07:36 часа • 22447 прочитания

На фона на продължаващите водни бедствия, вследствие на обилните валежи и липсата на ВиК-инфраструктура в голяма част от населените места, Столичната община готви разширения на "водния цикъл" на Район Банкя.

Това става ясно от обявена на 2 февруари 2015 г., нова обществена поръчка.

Кметът на Банкя Румен Марков е одобрил на 2 февруари стартирането на процедура за обществена поръчка за изработване на проекти за изграждането на вътрешно-кварталната ВиК-мрежа на Банкя и кварталите "Михайлово", "Вердикал", "Градоман" и с.Иваняне. Стойността на поръчката е 580 800 лв., с ДДС, а критерии за избор на изпълнител е икономически "най-изгодна" оферта. Средствата са от бюджета на Столична община.

От новата обществена поръчка става ясно, че Столична община планира Район Банкя да е сред бенефициентите по Оперативна програма "Околна среда" и през новия програмен период 2014-2020 г. За момента няма официална информация колко ще са средствата, на които Банкя ще може да разчита, защото самата Оперативна програма все още не е одобрена от Европейската комисия.

Банкя бе сред "печелившите" общини и през стария програмен период. Въпреки уверенията на заместник-кмета по строителството на Столична община Ирина Савина, която през ноември 2014 г. прогнозира, че "водният цикъл" на Банкя ще е готов до края на януари 2015 г., това трудно ще се случи преди края на март, поне, ако се съди по информацията в сайта на Район Банкя. Изпълнението на проекта стартира в края на 2013 г. и възлиза общо на 74 млн.лв. (58 млн.лв. - европейско финансиране и 16 млн.лв. - съфинансиране от бюджета на СО).

Проектът за изграждане на ВиК-мрежа в родния град на премиера Бойко Борисов - Банкя и кварталите "Михайлово", "Вердикал", "Градоман" и с. Иваняне е сред най-скъпите, които се изграждат с европейски средства, ако се съди по индекса "вложени средства спрямо брой на жители на общината". По данни на Столична община в гр. Банкя и прилежащите квартали живеят общо 12 500 души. Това означава, че ВиК-мрежата на Банкя излиза по 6000 лв. на един жител. Според регламентите на Европейската комисия "водните цикли" трябва да струват до 1000 лв. на всеки един жител на съответната община. В случая с Банкя е допуснато шест пъти надвишаване на финансовия индикатор. С новите планове на Столична община за изграждане и на вътрешно-кварталната ВиК-мрежа в Район Банкя цената й може да достигне 8000-9000 лв. или дори 10 000 лв. на един жител.

Освен това, според публикуваното на сайта на ОП "Околна среда" 2007-2013 г., то едва 6 018 от жителите на Район Банкя ще могат да се възползват реално от новата ВиК-мрежа.

Изпълнител на проекта е консорциум "Монисад Банкя", който печели обществената поръчка в средата на 2013 г. в конкуренция с още четири компании. Управител е френски гражданин, а съсобственици на консорциума са българската фирма Монимекс, с управител Симеон Савов и френската компания SADE S.E. На сайта на българския клон на френската компанията присъства и логото на Veolia Environnement, която e собственик на "Софийска вода".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес