Програмата на Българската академия на науките за подпомагане на учени от Украйна ще продължи. Това каза председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски на среща с украински учени, които работят в институти на Академията. След началото на военните действия в Украйна БАН предостави почивната си база за настаняване и обяви дарителска кампания за украинските бежанци. Срещата се проведе по инициатива на учените от Украйна, които благодариха на ръководството на Българската академия на науките за помощта.
Още: Младежите от "Дьо Моле България" почетоха паметта на Апостола Васил Левски (СНИМКИ)
Още: Нова парламентарна комисия ще мисли законодателство за пътната безопасност
Общо 17 украински учени от Харков, Киев, Мелитопол и Северодонецк продължават професионалното си развитие в звена на Българската академия на науките. Пет от тях са бесарабски и таврийски българи. Учените работят в институти на БАН в областта на историята, биологията, икономиката, изкуствознанието и физиката, каза проф. Михаил Станчев, който е и чуждестранен член на Академията.
Центърът по българистика в Харковския национален университет «Проф. Марин Дринов» продължава своята работа и след началото на войната, каза директорът на Центъра доц. Сергей Страшнюк. По време на срещата той представи уникално издание за епистоларното наследство на проф. Марин Дринов. Проектът е завършен в България и е с висока научна стойност, допълни той.
От началото на военните действия са загинали 28 души от Харсковския университет, съобщиха украински учени. Наш човешки дълг е да подпомогнем колегите си, каза председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски. На срещата в Академията присъстваха представители на Ръководството на БАН и медии.
Още: Подаръците, на които децата истински се радват
Още: "Агрион" връчи земеделски Оскар-и