Само в случаи, когато има непосредствен риск за здравето на хората, тогава се публикуват имената на фирмите, чиито продукти са под възбрана.
Това каза по повод скандала със заразените с фипронил яйца д-р Любомир Кулински от БАБХ пред bTV.
Кулински коментира, че тепърва предстои да се разбере дали продуктите под възбрана съдържат опасни количества фипронил или не. Три от пробите са показали отрицателен резултат и тези продукти по всяка вероятност ще бъдат върнати на пазара.
"Преди 2 лета от БАБХ работеха по огнище на антракс във Варненско. Тогава местна транжорна беше закупила болна крава. От агенцията публикуваха пълен списък с имената на 27 фирми, ресторанти и магазини, които са закупили месо от въпросната транжорна, даде пример той.
Кулински увери, че "всички иззети продукти са подложени на лабораторни изследвания и ако дозата фипронил е по-малка от тази, дадена като безопасна за яйцата, ще ги пуснем спокойно на пазара и ще унищожим всичко останало."
По думите му предстои европейският орган за безопасност на храните ЕФСА да даде своето становище, на базата на което Европейската комисия може да излезе с конкретно решение на казуса.
Според диетолога проф. Донка Байкова "риск за здравето при посочените данни за безопасност няма."
По нейни изчисления допустимата и безопасна доза фипронил, която можем да приемем, е около 0,2 мг на килограм телесна маса за 1 ден.
Това означава, че при възрастен човек със средно тегло 65 кг, стават 13 мг на ден, а при дете, със средно тегло от 20 кг, е до 4 мг на ден.
Припомняме, че първият сигнал за партида от 500 кг яйчен прах с фипронил пристигна у нас на 18 август. От БАБХ информираха са спрели 64 кг от него и са иззели храните, за които е имало данни, че са заразени с фипронил – сладолед и майонеза.
Въпреки това на пазара са попаднали от тези партиди.
За втората партида стана ясно на 29 август – отново 500 кг яйчен жълтък на прах. Тогава 407 кг са унищожени, 93 кг са вложени в производството и са спрени 12,5 т сладолед.