За разлика от министъра на МОСВ аз съм юрист. Използвах думата геноцид с ясно съзнание. МОСВ отказват разговор с мен, тъй като той не е лесен. Това каза в ефира на Нова телевизия адвокат Димитър Площаков, който твърди, че Националната система за контрол на качеството на чистотата на въздуха е компрометирана и данните за мръсния въздух се крият. Юристът твърди, че станциите за измерване на чистотата на атмосферния въздух са сложени на места, където няма голямо замърсяване с фини прахови частици.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Адвокат Площаков обясни, че има и лични причини да заведе дело. „Имам дъщеря, която щеше да умре от астматичен спазъм и още едно дете, което от тази година използва инхалатор“, обясни той.
ОЩЕ: Въздухът в София се подобрява: Говори министърът на околната среда и водите
Той се обърна към екоминистъра и каза: „Искам да кажа на министъра на околната среда, че в мое лице е срещнал най-големия си кошмар. Ще накарам половин София и Пловдив да заведат искове, ще запозная и последния служител в Брюксел със случая“, закани се той.
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон
"Това е моят личен мотив. Адвокатите сме дребнави хора, склонни да анализираме и като добавим към това и личен мотив, се получава страхотна комбинация. Аз ги сварих тези хора по бели гащи и ще доведа нещата докрай", заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НОИ: Над 800 000 пенсионери са на прага на бедността
Още: 5 вида материи за килими – какво трябва да знаете за тях
ОЩЕ: Юрист сравни криенето на данните за мръсния въздух с криенето на истината за Чернобил
По думите му геноцидът се изразява в умишленото и целенасочено компрометиране на националната ни система за контрол на качеството на атмосферния въздух, което се извършва от органи на екоминистерството и на пряко ангажираните Изпълнителна агенция "Околна среда". "Загиват преждевременно 11 000 български граждани всяка година. Това са официални данни на СЗО и на европейската агенция по околна среда", аргументира се той.