Автобусът закъснява, повреден е, със сменен маршрут, губят ни багажа - какви са правата ни?

02 септември 2019, 12:12 часа • 3841 | прочитания

При закъснение, отменени рейсове или смяна на маршрута, пътуващите с автобус на разстояние над 250 километра имат право на обезщетение, а в някои случаи и да се откажат от пътуването и да получат обратно парите си за билета. Това твърди Игнат Арсенов, директор "Контрол на пазара" в Комисията за защита на потребителите (КЗП).

Още: Максималната скорост на магистралите пада, депутатите приеха и други ключови промени

Още: Прави и натъпкани: Връщат парите на пътници след кошмарно пътуване с БДЖ

"Когато закъснението се очаква да бъде повече от 90 минути, тогава за потребителите възникват правата на храна, напитки и нощувки до 80 евро – в зависимост от периода на изчакването. Ако закъснението е над 2 часа, пътниците може направо да се откажат да пътуват и да си получат парите обратно", обясни Арсенов.

Когато възникне техническа авария на самото превозно средство или друг проблем, превозвачът трябва незабавно да се погрижи за пътниците на място и да ги превози до крайната дестинация. "Ако автобусът се развали на средата на магистралата, няма как в рамките на час компанията да достави храна и напитки, но тя трябва да осигури възможно най-скоро придвижването на пътниците до крайната дестинация. Иначе те могат да претендират допълнително парично обезщетение в размер на от 50% до 100% от цената на билета", обърна внимание Арсенов.

Обезщетението при повреден или изгубен куфар пък е в размер на до 1200 евро за единица багаж. Ако чантата е загубена, пътникът ще трябва да докаже стойността на вещите, които са били в нея, тъй като в противен случай обезщетението може да бъде платено на килограм загубен багаж. "Обикновено трябва да пазим касови бележки, които показват какво е имало вътре, кога е купено, на каква стойност. Например, ако в багажа имаме едни обувки, които са купени преди пет години, чрез касовата бележка може да се установи, че те са много стари, което означава, че имат голяма амортизация и не струват толкова, колкото са стрували при покупката”, посочи Игнат Арсенов.

Още: Вижте картата на 36-те най-опасни пътни участъка

Още: Директорът на АПИ отговори на бащата на убитата на пътя 12-годишна Сияна

Когато пътниците имат проблем, възможно най-скоро да се обърнат към превозвача, като това е особено важно при багажите. "При забавен багаж има 7-дневен срок. Много често хората мислят, че подаването на протокол на гише "Рекламация на багажа" е достатъчно. Но те трябва да уведомят и превозвача, тъй като, ако той не е знаел, може да им се прекратят правата", подчерта експертът.

При липса на отговор от автобусната компания повече от три месеца или получаването на неудовлетворителен такъв, пътниците следва да се обърнат към Европейския потребителски център към Комисията за защита на потребителите. Когато превозвачът е регистриран на територията България, те могат да потърсят съдействието на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес