Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Атанас Тасев: Референдумът е полезен, важно е да се гласува

18 януари 2013, 08:40 часа • 9830 прочитания

Трябва да се гласува, защото ние за първи път в демократични условия използваме този инструмент. Това е върхът на волеизявление на народа. Така че трябва да се участва в референдума. Това заяви енергийният експерт Атанас Тасев в интервю за БГНЕС.

Професор Тасев е скептичен за крайните резултати, защото едва ли 4 милиона и 300 хиляди ще бъдат изведени до урните.

"Освен това при тази формулировка на въпроса референдумът е направо клопка. Когато се каже "ДА", това не означава, че правителството ще бъде принудено и ще започне да строи, защото то е въвело ограничително условие. Правителството е казало: ние спираме проекта, защото нямаме финансиране. Точка по въпроса", заяви той.

Професор Тасев отбеляза, че при отговор "НЕ" има два специални закона, които регулират проблемите в ядрената енергетика. Това е Законът за енергетиката и Законът за безопасно използване на ядрената енергия. Във втория закон не се прави разлика между нова ядрена централа и нова ядрена мощност, обясни експертът. "Когато гласоподавателят преобладаващо каже "НЕ", това означава, че въобще забравяме и за площадката "Белене", и за седми и осми блок на площадката "Козлодуй", което е големият риск", категоричен е професор Тасев.

Все пак той смята, че до там няма да се стигне, защото едва ли ще успеем да изведем на улицата такова огромно количество от гласоподаватели в нашата страна към този момент. Причините за това са много. "Знаете, че спадна демографската вълна, изчистват избирателните списъци. Нещо повече, в предишните избори имаше еуфория. Сега не виждам такова нещо в гласоподавателите. Затова едва ли ще се случи този негативен сценарий", коментира той.

Според него като цяло референдумът е полезен. "Ние имаме остър политически сблъсък по тази тема, която не е политическа. Това обаче вади на показ много факти и аргументи, които са полезни за експертната общност. Извадиха се и неща, които са в раздела класифицирана информация. Това като цяло повдига общото обществено познание по темата за ядрената енергетика", заяви той.

"В този смисъл смятам и призовавам да се участва в референдума, а как ще се гласува практически няма значение по аргументите, които аз изнесох. По-важното е да се излезе и да се гласува, за да може всеки да знае, че неговият глас по някакъв начин се отчита в нашето все още прохождащо в демокрацията общество", добави Тасев.

Той смята изграждането на нова ядрена мощност за необходимо и нужно. "Не мога да кажа друго освен "ДА", защото с този проблем се занимавам от 2000 г. Има едно ново виждане и то официално е отразено в новата Енергийна стратегия на България. Управляващите разбраха, че в момента, когато вие балансирате енергийните мощности в рамките на държавата, това е контрапродуктивно. За да бъде оптимална енергийната система на България, тя трябва да бъде регионално балансирана, което се прави", обясни експертът.

Той отбеляза, че в Енергийната стратегия е предвидено в 2020 г. да изнасяме 10,5 милиарда киловатчаса електроенергия на годишна база, а в 2030 – вече около 13 милиарда. Износът на електроенергия е едно изключително полезно явление за състоянието на икономиката на държавата. Знаете, че състоянието на държавата се определя от разплащателната сметка – много е важно колко изнасяте и колко внасяте, износът трябва да преобладава над вноса, припомни професор Тасев.

"Освен това с новия закон за енергия от ВЕИ има специално изискване добавката "зелена енергия", която толкова ни смути в последното ценообразуване. Тази добавка, в това число и добавката кафява и сива енергия, щяха да бъдат с 30% по-високи като значение и стойност, ако ние не бяхме изнесли за миналата година 11,5 милиарда киловатчаса", каза той.

Ето как, ако разгледаме в по-широк мащаб нещата, виждаме, че наличието на нови ядрени мощности реално не е проблем от гледна точка на националната система, а ни прави лидер в региона и в крайна сметка намалява тежестта на гражданите от тази енергия, която ние така или иначе по силата на споразумението "Киото" трябва да прилагаме като развитие на енергийната система, смята той. Професор Тасев припомни, че България е задължена до 2020 да има 16% от брутното крайно енергийно потребление, което да бъде за сметка на енергия от възобновяеми източници.

"От няколко години стратегията за строителство на "Белене" е именно в пазарната експортна ориентация на тази централа. Това означава колкото повече изнасяме, толкова по-малко от тази тежест ще остава в страната ни, защото ще се изнесе в региона. В региона ще понесат тежестта от възобновяемата енергия, която иначе за нашия народ е непосилна", добави той.

Редактор: Е. Гигова

 

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес