Днес в София се проведе Заключителната конференция по проект InnoAir. Събитието имаше за цел да обобщи постигнатото в рамките на проекта и да начертае пътя напред за градската мобилност и зеления преход в столицата.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Конференцията откриха Дончо Барбалов, заместник-кмет на Столична община и ръководител на InnoAir, и Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България, партньор по проекта.
Барбалов сподели пред присъстващите, че такъв тип иновации изискват комбинация от експертиза, политики и подкрепата на гражданите.
Силвия Георгиева потвърди важността на проекти като този.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
„Бъдещето е на смелите, на тези, които взимат нестандартни решения. Те ще са първи,“ сподели тя и добави, че тези проекти са важни, защото чрез тях могат да се тестват иновативни, но рискови идеи, а трудните и непопулярни решения трябва да се вземат, но процесът на работа с граждани е много важен, за да се разберат ползите за подобряване на средата, в която живеем.
Модератор на първия панел беше Гереон Мейер, експерт по проекта Innoair към програмата „Иновативни дейности за градско развитие“. В него Иван Николов, директор на дирекция „Транспорт“ в Столична община, сподели повече за постигнатия успех при стартирането на обществения транспорт при поискване в южните кваартали на София, както и детайли около въвеждането на такса „Задръстване“.
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
„В сърцевината на тези квартали, които идентифицирахме, нямаше възможност за нормален транспорт, а благодарение на тези малки електрически бусчета успяваме да пуснем градки транспорт, който може да се използва с и без мобилно приложение, което затруднява някои от гражданит,“ сподели той.
Директорът на дирекция ''Управление и анализ на трафика'' в СО Димитър Петров разказа за структурирането на нискоемисионните зони в града. Директорът на дирекция „Стратегии, иновации и международни проекти“ в Центъра за градска мобилност Методи Аврамов представи зелените коридори и логиката зад тях.
Вторият панел бе модериран от Севдалина Войнова, програмен директор на Асоциация за развитие на София.
Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд
Още: Кой има имен ден днес, 21 декември 2024 г. Честито!
„Това е услуга, която пасва като ръкавица на хората - благодарение на работата на терен с гражданите и техните формални и неформални организации,“ сподели Войнова по повод вече активната услуга.
В панела се включиха Радослав Ризов от Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проф. д-р Станимир Кабаиванов, декан на Факултета по икономически и социални науки в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, проф. д-р Димитър Атанасов от Националния институт за хидрология и метеорология и Светлана Ломева, изпълнителен директор на Асоциация за развитие на София.
„На последната ни среща в Манастирски ливади ние получихме „Благодаря“ от граждани на квартала. Това „Благодаря“ за нас е много важно, защото значи, че сме успели да направим нещо заедно, а сега се надявам и да успеем да го надградим,“ сподели г-жа Ломева.
В почивките на конференцията участниците имаха удоволствието да разгледат изложба под надслов "Слез от автомобила". Творбите от инсталацията са дело на ученици от 37. СУ "Райна Княгиня", гр. София с учител Микерям Ибишева и директор Цветомира Георгиева. По време на паузите се проведе изложение на проекти, свързани с чистотата на въздуха и мобилността. На изложението Столична община представи своя проект CLIMABOROUGH „Изграждане на зелени и климатичнонеутрални градски центрове“, Зелена София представиха „Shred Green Deal”, “100KTREEs”, Compair”, “Училищни автобусни линии“, Асоциация за развитие на София представи „AeroSolfd”, a Център за градска мобилност представиха своята дейност посредством различни комуникационни материали.
След края на двата дискусионни панела гостите на събитието се разделиха в три групи и имаха възможността да се запознаят с траспорта при поискване, Центъра за управление на трафика, аналитичната система за градския транспорт и нискоемисионните зони в реална среда.
Проектът ИНОЕЪР е съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Инициативата „Иновативни дейности за градско развитие“.