Археолози от Регионален археологически музей в Пловдив откриха над 500 монети от различни епохи и златна заготовка за изработка на ювелирни изделия. Монетите бяха открити при спасителни разкопки в подножието на Стария град, в историческа зона „Филипопол-Тримонциум-Пловдив”, която е групов паметник на културата. Тя се намира до Източната порта на Филипопол, предава bTV.
Още: Кой има имен ден днес, 2 февруари 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
Още: Норвегия върна на България антични монети
Предполага се, че в римската епоха и къс ата античност там е имало търговски, а преди това занаятчийски помещения. „Няма данни за жилищни сгради“, съобщава пред БНР ръководителят на археологическите проучвания Десислава Давидова.
Още: Откриха боеприпаси и старинни монети при акция срещу наркотиците във "Факултета" (СНИМКИ)
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"
Откритите монети са предимно бронзови и доказват, че теренът е бил обитаван повече от 2500 години. „Монетите подлежат на реставрация и не мога да кажа дали са само бронзови, защото понякога сребърните монети имат плътна патина и трудно могат да се идентифицират на терен“, пояснява Давидова.
Още: Задържаха мъж, притежавал антични монети
Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"
Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)
Златната заготовка е намерена във вторична изкопана яма и предстои да бъде анализирана, тъй като обектът има множество напластявания. Заготовката категорично не е била за производство на монети. Вероятно е предназначена за разкрасяване и правени на някакъв вид бижута. Открит е и много керамичен материал от различни епохи.