Здравният министър Кирил Ананиев представи 2 варианта за промени на здравноосигурителния модел по време на кръгла маса за реформите на съществуващия модел, предаде БГНЕС.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Пред експертите на международна конференция министърът отбеляза, че целите и на двата варианта са да се повиши удовлетвореността на пациентите, да се подобри ефективността на използването на средствата в здравната система, да се оптимизира структурата и разпределението на болничните ресурси и да се преодолеят териториалните дисбаланси в системата.
Основни цели са и подобряването на контрола в системата и намаляването на нерегламентираните разходи.
„Въвеждането на нов здравноосигурителен модел ще създаде възможност за реализиране на нови политики и програми и за инвестиции и обновяване на материалната база и технологиите за лечение“, каза Ананиев.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Единият от моделите предвижда да се създаде конкуренция между НЗОК и застрахователите. При този вариант се стига до демонополизация на касата. Времевият хоризонт за реализирането обаче е още в хода на 2019 г. с възникването на застрахователно дружество, което да покрие изискванията за работа на конкурентен принцип с НЗОК. От този момент здравните вноски на записаните при застраховател пациенти се прехвърлят не към НЗОК, а към съответния застраховател. При фалит на застраховател пациентите ще се обслужват от НЗОК или гаранционен фонд за определен период от време до избор на нов застраховател/осигурител.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Лекарите в извънболничната помощ ще трябва да изпращат пациента за болнично лечение само в болница, сключила договор със същия застраховател. За да не стане това трябва лекарите от доболничната помощ да имат договор с всички застрахователи, обясни Ананиев.
Вторият представен модел представлява преминаване от чисто солидарен към персонализиран здравноосигурителен модел, обясни Ананиев. Въвеждат се три стълба: 8% задължителна здравна осигуровка, задължителна здравна застраховка под формата на премия в размер на 12 лева и доброволно здравно осигуряване. Касата ще покрива лечението в болница до определен праг, като пациентът ще доплаща фиксирана сума. Сред предложенията е НЗОК да финансира лечение до 700 лв., а всичко над тази летва да се поема от застрахователни фондове.