Чарлз редовно е яхал вълните на тези прекрасни плажове в Ресифе в Североизточна Бразилия. Сърфирането обаче за него приключило през 1999 г., когато изгубил и двете си ръце при нападение от акула. Той бил на дъската си само на няколко метра от брега. Чарлс Хейтор Барбоса Пирес разказва: “Когато осъзнах, че е захапала крака ми, се опитах да се защитя, ударих я, но тя отхапа и двете ми ръце.”
Чарлс е един от 50-те сърфисти и плувци, които са станали жертва на нападения на акули в Ресифе от 1990 г. насам, една трета от тях са починали от раните си. Плажът е осеян с предупреждения за акули, но това не пречи на хората да влизат във водата. “Вижте, ако има акула тук днес, някой ще бъде нападнат,” казва той.
Спешните служби в Ресифе също са част от усилията на града да намалят атаките – когато влизат в морето за спасителна операция, никога не отиват без специална защита от акули.
Андре Ферас: “Слага се ето така. Когато влезем във водата, поставяме системата на място. Включваме я и тя създава електромагнитна вълна, която оформя защитна зона – акулите усещат вълната и бягат от нея. Ресифе винаги е бил защитен от кораловите си рифове, но индустриалното замърсяване от растящия град е разрушило естествената бариера, а с нея и естественото местообитание на акулите. Боклукът, изхвърлян в морето, ги привлича по-близо до брега. Местните власти инвестират в обучението, за да се опитат да намалят рисковете.
Александър Карвальо, председател на Океанографския институт в Ресифе обяснява: “Единственото решение е превенцията – един от приоритетите ни като еколози е да развенчаем мита на негативния образ на акулите и да покажем на хората, че тази риба е много важна за запазването на нашата морска екосистема.”
Тези усилия явно дават резултат – от 2001 г. насам броят на нападенията е намалял три пъти.
Редактор: Яна Баярова